Aktualności Aktualności

„Echo Kniei” przy Nadleśnictwie Okonek najlepszym zespołem VI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Leśnej i Łowieckiej w Gołuchowie

Wyniki konkursu

VI Międzynarodowy Festiwal Kultury Leśnej i Łowieckiej w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się 25 maja 2019 r. W ten piękny sobotni dzień do Gołuchowa przyjechali sygnaliści z całej Polski oraz Słowacji i Węgier. W ramach festiwalu odbyły się konkursy: VI Gołuchowski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich i VI Gołuchowski Konkurs Muzyki Myśliwskiej.

Przesłuchania rozpoczęto po uroczystym otwarciu festiwalu, w wiacie edukacyjnej na placu przy Powozowni. W muzyczne szranki stanęło 9 zespołów w sygnałach myśliwskich, 9 zespołów w muzyce myśliwskiej oraz 41 solistów. Uczestnicy konkursów starali się jak najlepiej zaprezentować przed publicznością i wymagającym jury w składzie Krzysztof Kadlec (przewodniczący), Michał Wojtyła oraz Radosław Kornas.

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu nieobowiązkowego „Żubr z Gołuchowa” autorstwa Romana Idzikowskiego otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Pasja”. Natomiast Grand Prix festiwalu – statuetkę żubra otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Echo Kniei” działający przy Nadleśnictwie Okonek. Natomiast najlepsi w muzyce myśliwskiej okazali się trębacze ze Słowacji Trubači KLUBU TRUBAČOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY.

Przez cały czas trwania festiwalu Patryk Ortell chętnie opowiadał o swoich skrzydlatych podopiecznych, szczególnie o samicy raroga Izabeli, z którą przyjechał. Każdy mógł wziąć na rękę i zrobić sobie zdjęcie z tym pięknym ptakiem łowczym. Tymczasem specjaliści od szpiców przywieźli ze sobą psa karelskiego i łajkę, można było dowiedzieć się od nich dosłownie wszystkiego na temat ras tych psów. Jak co roku powodzeniem cieszyły się konkursy wiedzy leśnej m.in. rozpoznawanie poroży, tropów, czy odgłosów zwierząt leśnych na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez OKL w Gołuchowie, Nadleśnictwo Antonin, Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie”. Gmina Gołuchów przedstawiała ofertę turystyczną. Swoje stoisko przygotowało także Centrum Informacyjne Lasów Państwowych z Warszawy – każdy chętny mógł spróbować wyrobów z dziczyzny, konfitury z borówek, czy też pysznych grzybków w occie. Były także stoiska: kolekcjonerów poroży, czy też z rękodziełem oraz wikliną.

Tego dnia można było również – całkowicie bezpłatnie – zwiedzić wystawy Muzeum Leśnictwa.

Jednak konkurs to nie wszystko – o 13.00 odbył się pełen energii koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rajska, która przyciągnęła pod scenę mnóstwo publiczności. Natomiast swoim występem kwartet „Leśniczowie i synowie” z Nadleśnictwa Gidle w składzie Andrzej Borkowski z synem Mikołajem i Marek Gajosek z synem Marcinem udowodnił, że leśnicy potrafią mieć nie tylko zdolności wokalne i instrumentalne, ale także mają artystyczne dusze. Tuż przed ogłoszeniem wyników miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – specjalnie dla polskiej publiczności zaprezentował się zespół SZANDAI ÖRDŐGŐK (Diabły z Sandy) Szolnoki Bartók Béla Alapfokú Művészeti Iskola. Szczególnych wzruszeń dostarczył zagrany przez nich utwór „Boże coś Polskę”, podczas którego wniesiono na scenę flagę Polski i Węgier. Jak mówili wykonawcy: Pieśń „Boże coś Polskę” w historii Węgier odegrała ważna rolę, ponieważ podczas Wiosny Ludów węgierscy żołnierze podziwiali polskich legionistów, którzy przed bitwą modlili się i śpiewali z wielką dumą tę pieśń. Węgrzy nie rozumieli tekstu, ale wyczuwali, że jest to modlitwa i niezmierna prośba. Węgierski poeta Sándor Petöfi napisał tekst do muzyki pieśni, jest ona znana przez wszystkich Węgrów.

Zwieńczeniem festiwalowego dnia był niezapomniany koncert inspirowany muzyką leśną i łowiecką w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego „Capella Zamku Rydzyńskiego”, z którym wystąpił śpiewak operowy Sławomir Olgierd Kramm.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, przy współudziale nadleśnictw: Antonin, Kalisz, Krotoszyn, Piaski, Przedborów, Syców, Taczanów, Turek, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie” i Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice, Okręgowej Rady Łowieckiej w Kaliszu, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Pleszewie oraz Gminy Gołuchów. Sponsorem części nagród był sklep myśliwski Colt z Kalisza.

Pełna lista wyników zmagań konkursowych jest dostępna poniżej:

Tekst: Joanna Kostka