Aktualności Aktualności

„Spotkanie z lasem 2018

XIV edycja edukacyjnego festynu

Już po raz czternasty Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zorganizował festyn „Spotkanie z lasem”. Na to edukacyjne wydarzenie, które odbyło się 8 czerwca br. przybyły dzieci i młodzież ze szkół południowej Wielkopolski.

Tegoroczne wydarzenie miało miejsce w nowej wiacie edukacyjnej Ośrodka oraz w jej okolicy na placu podworskim. Na scenie odbywały się spektakle i występy uczniów – w tym roku prezentowane przez młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kucharach oraz ze Szkoły Podstawowej w Gołuchowie. Również pod wiatą przebiegał uroczysty finał konkursu plastycznego pt.: „Mój ulubiony las”, na który nadesłano ponad 550 prac z 38 szkół, m.in. z: Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa, Brzezin, Wielowsi, Turku, Turska, Chełmc, Rychnowa, Taczanowa, Liskowa. Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych dzieł można było obejrzeć podczas festynu.

W międzyczasie, na polanie, odbywały się warsztaty i pokazy. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach przeprowadzało cieszące się stałym zainteresowaniem warsztaty wyplatania z wikliny i garncarskie oraz opowiadało o dawnym wykorzystaniu darów lasu w gospodarstwach domowych. Towarzystwo Żywej Archeologii w Kaliszu przybliżało zagadnienia związane z bartnictwem, produkcją dziegciu i dawnymi metodami konserwacji żywności z wykorzystaniem drewna i lasu. Zaprezentowało również ekspozycje namiotów średniowiecznych oraz zademonstrowało uzbrojenie i życie obozowe Słowian i Wikingów. Przedstawiciele gospodarstwa pszczelarskiego opowiadali o życiu i zwyczajach pszczół, prezentowali „żywy ul” oraz sprzęt i ubiór osoby zajmującej się tymi pożytecznymi owadami. Jak co roku nie zabrakło warsztatów kaletniczych, filcowania oraz malowania na szkle, liściach, deseczkach oraz torbach płóciennych. Jako nową atrakcję Ośrodek przygotował zajęcia odbijania drzeworytów z motywami leśnymi, roślinnymi i zwierzęcymi na papierze i tkaninie. Warsztaty te połączone były z pogadankami na temat dawnych ksiąg związanych z lasem.

Na uczestników festynu czekały również liczne gry oraz zabawy edukacyjne przeprowadzane przez pracowników Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek”, Samorządu Gminy Gołuchów, Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów oraz Ośrodka Kultury Leśnej. Wszystkich, w ten ciepły i słoneczny dzień, zabawiali kuglarze organizując zabawy ruchowe i sprawnościowe. Na chętnych czekały również wystawy w Muzeum Leśnictwa, których zwiedzanie w tym dniu było bezpłatne.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęli Radio Centrum Kalisz i „Życie Pleszewa”.

Tekst: Joanna Zalejska-Niczyporuk

Materiał filmowy