Aktualności Aktualności

Broszury dla dzieci i młodzieży

Poznaj las i jego mieszkańców

Seria edukacyjnych broszur z cyklu „Las – czy go znasz", wydawanych przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, jesienią tego roku powiększyła się o trzy nowe pozycje. Są nimi: „Duże i małe ssaki leśne", „Szanujmy martwe drzewa" oraz „Tajemnice drzew".

W pierwszej z nich zostało zaprezentowanych dwadzieścia ssaków występujących w polskich lasach. Dzięki zawartym w broszurze tekstom oraz ilustracjom poznamy ich wygląd i zwyczaje. Znajdziemy też liczne ciekawostki z życia dużych i małych zwierząt leśnych. Pozycja, która jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, zawiera liczne zadania, rymowanki, zagadki i rebusy, których rozwiązanie umożliwia zdobycie dodatkowych wiadomości.

Kolejna z broszur wyjaśnia znaczenia martwego drzewa i uświadamia czytelnikowi, że stanowi ono naturalny i niezbędny składnik leśnego ekosystemu. Zawiera teksty o roślinach, grzybach i zwierzętach z nim związanych. Wzbogacono ją zdjęciami i rysunkami oraz dużą liczbą zadań do rozwiązania. Wykreślanki, labirynty, quiz i rebus pozwolą na sprawdzenie zdobytej wiedzy.

W „Tajemnicach drzew" opisano szesnaście rodzimych gatunków pod kątem ich właściwości leczniczych, oddziaływanie energetycznego oraz zajmowanego przez nie miejsca w tradycji i kulturze. Znajdziemy w niej również opisy wierzeń i zapomnianych już zwyczajów. Teksty wzbogacają ilustracje ukazujące sylwetki drzew w niecodziennej odsłonie.

Broszury, które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży, przygotowali pracownicy Ośrodka Kultury Leśnej. Zostały wydane przy  wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Można je nabyć w Ośrodku Kultury Leśnej.