Aktualności Aktualności

Dni Ochrony Środowiska

Warszawski piknik z udziałem OKL

Dni Ochrony Środowiska zorganizowane 8 i 9 września br. w Warszawie zgromadziły przedstawicieli świata nauki, leśników i szerokie grono osób zainteresowanych  zjawiskami dziejącymi się tuż obok nich… w przyrodzie. W sobotę odbyła się uroczysta konferencja naukowa „Lasy dla Niepodległej” z udziałem Prezydenta RP, a w dniu następnym zorganizowano tematyczny piknik w Łazienkach Królewskich.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, uczestniczący w tym wydarzeniu, przybliżał mieszkańcom Warszawy i okolic aspekt kulturotwórczej roli lasu. Ponadto przygotował dla odwiedzających szereg zabaw edukacyjnych służących poznawaniu środowiska leśnego. Z Gołuchowa przywieziono m.in. płaskorzeźby w drewnie, intarsjowany obraz, miedzioryty z wizerunkami ptaków, płótna i akwarele oddające piękno przyrody, rzeźby i wiele innych eksponatów, zachęcając tym samym do wizyty w jedynym w kraju Muzeum Leśnictwa. Stoisko przyciągało niczym magnes, jak się okazało, również osoby zajmujące się artystyczną twórczością. Rodziny chętnie startowały w konkurencji układania puzzli z wizerunkiem gołuchowskich żubrów, młodsze dzieci tworzyły dzieła z wykorzystaniem darów lasu, przy drewnianych tablicach zręcznościowych toczyły się rozmowy o ekologicznym surowcu. Wiele osób sprawdzało swoją wiedzę, rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych, które mogli zabrać ze sobą do domu.  

W trakcie wielkiego pikniku rodzinnego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną przygotowaną przez dwudziestu ośmiu wystawców, wsród nich Leśne Kompleksy Promocyjne, Polski Związek Łowiecki, Leśny Bank Genów w Kosytrzycy, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Ministerstwo Środowiska, Instytut Badawczy Leśnictwa, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.