Aktualności Aktualności

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Lasy w stulecie odzyskania niepodległości

W dniach 8 i 9 września br. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie uczestniczył w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”.

Z tej okazji można było nieodpłatnie zwiedzić ekspozycje stałe mieszczące się w Muzeum Leśnictwa – Oficynie. Przygotowano również na to wydarzenie wystawę pt.: Lasy w stulecie odzyskania niepodległości. Wystawa przedstawia zbiór dokumentów, map i innych materiałów związanych z gospodarką leśną na terenie naszego kraju od  okresu międzywojennego po czasy współczesne.

Tuż przy budynku Muzeum turyści mogli przystanąć przy stoisku edukacyjnym. Prezentowano na nim zdjęcia pokazujące wkład Lasów Państwowych w odrestaurowanie historycznych gołuchowskich obiektów. Odwiedzający brali chętnie udział w zabawach i konkursach, poprzez które można było  wzbogacić swoją wiedzę na temat historii zabytkowej rezydencji gołuchowskiej i Ośrodka Kultury Leśnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też guesty promujące dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe Gołuchowa zatytułowane Śladami Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej i Wędrówki dendrologiczne.

W wydarzeniu wzięły udział także Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” oraz Muzeum Zamek w Gołuchowie, oddz. Muzeum Narodowego w Poznaniu, realizując tematykę związaną ze 125-leciem ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.  Każdego roku w drugi i trzeci weekend września w całej Polsce w ramach inicjatywy organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami. Tegoroczne EDD są elementem obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Tekst: Tomasz Rakowski

Zdjecia: Romana Koch, Tomasz Rakowski