Drukuj Finał Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Inspiracje leśne IV"

Finał Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Inspiracje leśne IV"

Otwarcie wystawy poplenerowej

Zakończył się Międzynarodowy Plener Artystyczny „Inspiracje leśne IV". Przez dwa tygodnie, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, polsko-niemiecka grupa skupiająca malarzy, grafików i fotografa, tworzyła dzieła natchnione lasem. Prace przekazane przez artystów na rzecz Ośrodka – organizatora pleneru – możemy podziwiać na wystawie w  Muzeum Leśnictwa.

Gala zamknięcia pleneru, która odbyła się w „Powozowni" 27 września, zgromadziła szerokie grono osób, którym obcowanie z lasem, również poprzez sztukę, jest szczególnie bliskie. Podczas uroczystości nie zabrakło słów podziękowań, zarówno ze strony artystów, jak i Organizatora pleneru, oraz deklaracji powrotów do magicznego miejsca jakim jest Gołuchów. Otworzono również wystawę poplenerową, którą będzie można zwiedzać przez najbliższe pół roku.

W „Inspiracjach leśnych IV" uczestniczyło 27 osób, wśród nich artyści wywodzący się Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, Delegatura Kielce, wraz z prezesem Mirosławem Benedyktowiczem; Stowarzyszenia Artystów Kunstverein z Templina z prezesem Matthiasem  Schillingiem; oraz niezależnych środowisk twórczych. Komisarzem pleneru była Barbara Czołnik – kierownik Działu Edukacji i Informacji Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Plener nie tylko umożliwiał twórczą aktywność jego uczestnikom, ale był także okazją do spotkań z gronem artystów. Dla młodzieży chcącej posmakować malarstwa zostały przeprowadzone warsztaty zatytułowane „Gołuchowski raj na ziemi". Sami artyści wzięli udział w nieco innych, zorganizowanych specjalnie dla nich, warsztatach, podczas których Wiesław Turno instruował, jak stosować w praktyce technikę zwaną gumografią. Przez cały czas trwania pleneru była dostępna do zwiedzania wystawa „K2 1986 IN MEMORIAM", na którą złożyły się zdjęcia związane z wyprawą na K2 polskich alpinistów Tadeusza Piotrowskiego i Jerzego Kukuczki, przywiezione do Gołuchowa przez Danutę Piotrowską – fotografującą uczestniczkę pleneru.

Artyści, przelewając na płótno i papier swoje emocje wyzwalane podczas kontaktu z lasem, stali się jego szczególnymi ambasadorami. Część powstałych prac, nasyconych leśną energią, razem z nimi wyjedzie w odległe zakątki kraju i poza jego granice. Tam będą oddziaływać na kolejne osoby, stając się zachętą do kontaktu z polskimi lasami, które są otwarte dla wszystkich i dla wielu stanowią znakomite sąsiedztwo.

Międzynarodowy Plener Artystyczny „Inspiracje leśne IV" wpisuje się w statutową działalność Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, w której zakres wchodzą m.in. otaczanie opieką twórczości artystów inspirowanych lasem, gromadzenie dzieł o tematyce leśnej oraz ich eksponowanie na wystawach w Muzeum Leśnictwa.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Oddz. w Poznaniu, Radio Merkury, „Gazeta Pleszewska" i „Echa Leśne".