Aktualności Aktualności

Już po raz czwarty w Gołuchowie wybrzmiały sygnałówki

Międzynarodowy Festiwal Kultury Leśnej i Łowieckiej

Międzynarodowy Festiwal Kultury Leśnej i Łowieckiej w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się 3 czerwca 2017 r. Czwarty rok z rzędu przyjechali sygnaliści z całej Polski oraz Litwy i Czech. W tym roku w ramach festiwalu odbyły się konkursy: IV Gołuchowski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, IV Gołuchowski Konkurs Muzyki Myśliwskiej oraz V Zlot Kolekcjonerów Poroży.

Festiwalowy dzień rozpoczął się o godz. 10.00 otwarciem wystawy „Polskie ekspozycje i wystawy łowieckie" w budynku „Powozowni". Na placu przy „Powozowni" od godz. 11.00 rozpoczęto konkursy. 15 zespołów w sygnałach myśliwskich i 11 zespołów w muzyce myśliwskiej oraz 76 solistów starało się jak najlepiej zaprezentować przed publicznością i jury w składzie Maciej Strawa (przewodniczący), Artur Kanawka oraz Adam Migurski.

W tym roku przyznano nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu nieobowiązkowego „Żubr z Gołuchowa" autorstwa Romana Idzikowskiego. Trafiła ona do zespołu działającego przy Uniwersytecie Aleksandrasa Stulginskisa w Kownie. Natomiast Grand Prix festiwalu – statuetkę żubra otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Trubači z Kladské" z Czech. Był to zespół najwyżej oceniony przez sędziów w kategorii muzyki myśliwskiej.

Na koniec przewodniczący jury powiedział: Mieliśmy dziś dużo pracy, z czego się cieszymy. Cieszymy się, że tak wielu sygnalistów przybyło do Gołuchowa i postanowiło stanąć w szranki,  prezentując swoje umiejętności. Dziękujemy również zespołom z Czech i Litwy, które przyjechały z daleka i pięknie zagrały dla polskiej publiczności.

Zwycięzcy w poszczególnych klasach:

Soliści:

Klasa D:

I miejsce – Jan Puchała (Koło Łowieckie „Jeleń" z Rychtala)          

II miejsce – Jakub Siwa (Koło Łowieckie „Jeleń" z Rychtala)          

Klasa C:

I miejsce – Basia Rudnicka (Technikum Leśne w Brynku),

II miejsce – Jakub Humieniuk (Technikum Leśne w Brynku),

III miejsce – Andrzej Skwiercz (Technikum Leśne w Tucholi)

Klasa B:

I miejsce – Elżbieta Zimny (Zespół Sygnalistek Myśliwskich „Klangor"),

II miejsce – Malwina Fikus (Nadleśnictwo Antonin),

III miejsce – Łukasz Wyrzykowski (Nadleśnictwo Kalisz)

 

Klasa A:

I miejsce – Luiza Szatner (Technikum Leśne w Brynku)

II miejsce – Julia Królik (Zespół Sygnalistek Myśliwskich „Klangor"),

III miejsce – Artur Sadowski (Technikum Leśne w Brynku)

Kategoria zespołów:

Klasa D:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich Koła Łowieckiego „Jeleń" z Rychtala

Klasa C:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Snapki" (Technikum Leśne w Brynku),

II miejsce – „Aleksandras Stulginskio University" (Litwa)

III miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hubert" (Bralin)

Klasa B:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Echo Wandy" (nadleśnictwa: Przedborów, Kalisz i Antonin)

II miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Przylesie" Poznań (Koło Łowieckie „Przylesie" Poznań),

III miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Ogar" (Zarząd Okręgowy PZŁ Konin)

Klasa A:

I miejsce – Zespół Sygnalistek Myśliwskich „Klangor"

Klasa G:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku,

II miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon" Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie

III miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju

Muzyka myśliwska:

Klasa MB:

I miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku,

II miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon" Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie

III miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju

Klasa MD:

I miejsce – „D-Trio Corni di Egra" (Czechy)

Klasa MEs:

I miejsce – „Corni di Egra" (Czechy)

Klasa MSH:

I miejsce –  „Aleksandras Stulginskio University" (Litwa)

 

Jednak sygnaliści to nie jedyna atrakcja festiwalu. Tego dnia odbył się także V Zlot Kolekcjonerów Poroży, gdzie spośród trofeów 30 kolekcjonerów wybrano m.in. ich najciekawsze znalezione zrzuty poroży jeleni, czy też najcięższy zrzut.

Poza odbywającymi się konkursami można było także obejrzeć, pogłaskać a przede wszystkim dowiedzieć się ciekawych informacji na temat psów myśliwskich takich jak gończy polski, wyżeł weimarski czy posokowiec bawarski. Psy te w bardzo ciekawy sposób prezentował pan Michał Piątyszek, leśniczy z Nadleśnictwa Grodzisk Wielkopolski, na co dzień prowadzący hodowlę psów myśliwskich.  

Przez cały czas trwania festiwalu byli obecni także sokolnicy z Polskiego Klubu Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego „Gniazdo Sokolników". Pani Agata Bielowska i pan Tomasz Wykner przywieźli ze sobą jastrzębia Harrisa oraz sokoła wędrownego. Sokolnicy chętnie opowiadali o swoich skrzydlatych podopiecznych, każdy mógł wziąć na rękę i zrobić sobie zdjęcie z pięknym ptakiem łowczym. Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy wiedzy leśnej m.in. rozpoznawanie poroży, tropów, czy odgłosów zwierząt leśnych na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez OKL w Gołuchowie, Nadleśnictwo Antonin, Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie". Gmina Gołuchów przedstawiała ofertę turystyczną i zapraszała do udziału w akcji promocyjnej „Przyjeżdżajcie do Gołuchowa!". Tego dnia można było również – całkowicie bezpłatnie – zwiedzić wystawy Muzeum Leśnictwa.

Festiwal zorganizował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, przy współudziale nadleśnictw: Antonin, Grodziec, Kalisz, Krotoszyn, Przedborów, Syców, Taczanów, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie" i Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice, Okręgowej Rady Łowieckiej w Kaliszu, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Pleszewie oraz Gminy Gołuchów. Sponsorami nagród byli również: firma Vacuum-Global, Kawiarnia Muzealna oraz sklep myśliwski Colt z Kalisza.

Tekst: Joanna Kostka