Aktualności Aktualności

21 MARCA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

Pierwszy dzień wiosny w Gołuchowie

„Lasy i Edukacja” to temat tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów.  Dzieci i młodzież, które zawitały dzisiaj – 21 marca – do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie realizują wspólnie z edukatorami quest „Wędrówki dendrologiczne” oraz przejście ścieżką geocachingową „Dolina rzeki Ciemnej”. Uczą się lasu poprzez doświadczanie go zmysłami i wykonują zadania na 20 przystankach, do których zmierzają z urządzeniem GPS. Goście Ośrodka zwiedzają również obiekty Muzeum Leśnictwa oferującego sześć stałych wystaw w budynkach oraz ekspozycje terenowe.

Edukacja leśna prowadzona jest z myślą o lasach i ludziach, a pomaganie w łączeniu się z naturą  sprawia, że młode pokolenia mają większą świadomość ogromnych korzyści, jakie daje zrównoważona gospodarka leśna, ochrona przyrody i rozsądne obcowanie z naturą. W Ośrodku Kultury Leśnej dla każdego kto chciałby wzbogacić swoją wiedzę na temat polskich lasów mamy interesującą całoroczną ofertę dydaktyczną. Organizowane  tutaj wydarzenia takie jak festyny, festiwale, akcje ekologiczne, zielone szkoły pozwalają zgłębić tajniki życia lasu, nauczyć się odpowiedzialnego korzystania z jego darów i uświadomić sobie jak cenną wartość on prezentuje.

Inwestowanie w edukację leśną to najlepsze co możemy robić by skutecznie chronić lasy i zapobiegać światowemu wylesianiu. Problem globalny jest bardzo duży, pamiętajmy jednak, że w Polsce lasów przybywa. Pokrywają prawie 30 procent powierzchni naszego kraju, a każdego roku leśnicy sadzą 500 mln drzew. Zdrowe lasy przyczyniają się do osiągnia wielu celów zrównoważonego rozwoju, w tym zachowania różnorodności biologicznej. W Międzynarodowym Dniu Lasów, który osiem lat temu ustanowiło Zgromadzenie Narodowe ONZ, na całym świecie wybrzmiewa hasło „Naucz się kochać lasy”.

 

 

Tekst: Alicja Antonowicz

Zdjęcia: Karolina Ziółkowska, Tomasz Rakowski