Aktualności Aktualności

OPTAL 2018

Finał jedenastej edycji Przeglądu

Uroczysty finał   jedenastej   edycji   Ogólnopolskiego   Przeglądu   Twórczości   Artystycznej Leśników – OPTAL 2018 odbył się 25 września 2018 roku w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Podczas gali finałowej nie zabrakło słów podziękowań, które do twórców skierowali Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Janusz Zadura reprezentujący Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Dariusz J. Gwiazdowicz, przewodniczący Rady Naukowej Ośrodka Kultury Leśnej. Licznie przybyli na to szczególne spotkanie goście dzielili się twórczymi doświadczeniami i chętnie opowiadali o swojej pracy.

W tegorocznej edycji OPTAL-u wzięło udział 80 twórców, którzy zaprezentowali łącznie 361 prac i zestawów prac. Nagrody wręczono w pięciu konkursowych kategoriach: malarstwie, rzeźbie, literaturze, tkaninie i fotografii. Nazwiska laureatów oraz wyróżnionych w poszczególnych kategoriach konkursowych zawiera Protokół posiedzenia Jury.

Grand Prix OPTAL-u otrzymał Zbigniew Bogucki z Nadleśnictwa Konstantynowo, wielokrotny uczestnik OPTAL-i, jak również laureat w dziedzinie malarstwa.

Od 1988 roku Ośrodek Kultury Leśnej sprawuje mecenat nad twórczymi dokonaniami leśników i ich rodzin. OPTAL jest pretekstem i zachętą do publicznego przedstawienia owoców swoich, często skrywanych, zamiłowań. Tradycyjnie tu, w Gołuchowie, każda praca wykonana przez leśnika będzie i jest honorowana i prezentowana na wystawie – czytamy w słowie wstępnym Dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej skierowanym do czytelników okolicznościowego katalogu.

Prace zgłoszone do konkursu można oglądać na wystawie, której otwarcie stanowiło integralną część uroczystości. Wystawa potrwa do końca sierpnia 2019 roku.

Patronat nad XI OPTAL-em objął dr inż. Andrzej Konieczny – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

 

Materiały do pobrania