Aktualności Aktualności

Polskie lasy w Niepodległej 1918–1924, 1924–2018

Wystawa czasowa w Muzeum Leśnictwa

Dnia 23 kwietnia 2018 roku w sali wystaw czasowych Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie została udostępniona wystawa „Polskie lasy w Niepodległej 1918–1924, 1924–2018”.

Obejmuje ona prawie 200 zdjęć ze zbiorów fotograficznych Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie ilustrujących ludzi lasu, wydarzenia społeczne i polityczne, a także zjawiska przyrodnicze w okresie ostatnich 100 lat.

Dobór zdjęć jest zupełnie przypadkowy. Na zdjęciach widzimy przede wszystkim ludzi w różnych sytuacjach. Najczęściej są to ujęcia statyczne, rzadziej – dokumentujące działania ludzkie. Znajdziemy tu ślady klęsk żywiołowych i dokumentację środków zaradczych.

Przedstawiony na wystawie leśnik to przede wszystkim gospodarz chroniący powierzoną mu przyrodę przed skutkami klęsk żywiołowych, ale też przed bezmyślnością ludzką. To jednocześnie człowiek dbający o przyszłość lasu – wizjoner nieustannie powiększający jego powierzchnię.

Prezentowane zdjęcia opatrzone są bardzo skromnym komentarzem dotyczącym przede wszystkim wydarzeń, które miały decydujący wpływ na działalność organizacyjną i gospodarczą administracji leśnej w Polsce. Bliżej przedstawione zostały również dwie postacie, które u progu niepodległości decydowały o gospodarce i organizacji zarządzania lasami w Polsce.

Tekst: Konrad Bul