Aktualności Aktualności

Ptaki Nadleśnictwa Turek

Fotografie Karola Fornalczyka

Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie 8 maja 2018 roku udostępniło do zwiedzania fotograficzną wystawę czasową, na którą składają się wielkoformatowe ujęcia ptaków występujących na terenie Nadleśnictwa Turek. Ekspozycję można oglądać na parterze budynku Oficyna.

Autor zdjęć pochodzi z Turku. Jest fotografem amatorem zamiłowanym w utrwalaniu przyrodniczego świata, laureatem wielu nagród. Jego zdjęcia publikowano w różnych wydawnictwach o tematyce przyrodniczej. Wystawa jest drugą prezentacją fotograficznych dokonań Karola Fornalczyka w Ośrodku Kultury Leśnej.

Ekspozycję otwiera egzotycznie wyglądająca i bardzo rzadka w Polsce żołna, którą autorowi udało się zaobserwować i fotograficznie upolować. W kadrze uchwycone zostały ponadto inne niesamowite sceny przyrody: walka myszołowów, dostojne i majestatyczne bieliki w pełnej krasie czy też przepiękne, wielobarwne zimorodki ze zdobyczą w dziobie. Bardzo ciekawie wyglądają również spotkania międzygatunkowe – młody bielik w towarzystwie srok.

O swojej pasji „bezkrwawych łowów” Karol Fornalczyk mówi: Fotografia przyrodnicza, a dziko żyjących ptaków w szczególności, jest niewątpliwie jedną z najbardziej wymagających i czasochłonnych specjalizacji w tej dziedzinie. Wymaga od autora wielu wyrzeczeń oraz olbrzymich zasobów czasu, energii i cierpliwości. Nie można zostawić przypadkowi wyboru miejsc stosownych do robienia zdjęć, a także sprzętu i dodatkowego wyposażenia warsztatu. Zachęcam wszystkich miłośników przyrody, a przede wszystkim młodych ludzi, do spędzenia kilku chwil wśród moich fotografii, które odsłonią, taką mam nadzieję, choć rąbek wielkiej tajemnicy mało powszechnie znanego ptasiego świata.

Wystawa, do której obejrzenia zachęcamy nie tylko miłośników przyrody, powstała we współpracy Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie z Nadleśnictwem Turek. Już teraz zapraszamy na jej finisaż, który odbędzie się 16 czerwca 2018 roku o godzinie 10.00 w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Kultury Leśnej i Łowieckiej w Gołuchowie.

Tekst: Joanna Kostka