Aktualności Aktualności

Sowi wieczór 2019 za nami!

Wieczorne nasłuchiwanie sów

Sowi wieczór w Gołuchowie odbył się już po raz trzeci. Z roku na rok spotkanie cieszy się co raz większym zainteresowaniem, dlatego też impreza została rozłożona na dwa dni. W tegorocznej edycji łącznie udział wzięło 107 osób z okolic Gołuchowa, Pleszewa, Kalisza oraz Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas pierwszej części spotkania zaprezentowano gatunki sów, które gniazdują na terenie naszego kraju. W trakcie prezentacji można było posłuchać odgłosów charakterystycznych dla poszczególnych gatunków, a także dowiedzieć się ciekawostek na temat każdego z nich. Po prezentacji, podczas konkursu w rozpoznawaniu wizerunków i odgłosów sów była okazja do wygrania drobnych upominków.

Po konkursie odbyła się projekcja filmu „Ocalony Świat – tajemniczy nocni łowcy” z Grzegorzem Miśtalem, Agatą Kuleszą oraz Dariuszem Anderwaldem z Komitetu Ochrony Orłów i sowami w rolach głównych. Film dotyczył metod ochrony sów w Lasach Państwowych oraz ciekawostek na temat tych ptaków. Bohaterowie programu odwiedzili kilka nadleśnictw rozsianych na terenie całego kraju i słuchali opowieści miejscowych leśników oraz sowich entuzjastów. Wzięli także udział w tworzeniu miejsc lęgowych dla tych ptaków, między innymi sóweczki oraz puchacza. Nieodłącznym elementem Sowiego wieczoru jest nocne wyjście do parku-arboretum na nasłuchiwania. Początkowo żaden drapieżnik nie dawał o sobie znać, mimo wabienia. Na szczęście i w tym roku sowy nas nie zawiodły. Po kilku minutach zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia udało się usłyszeć aż 3 puszczyki, a także dwukrotnie zaobserwować ptaka bezszelestnie przelatującego nad głowami uczestników.

Po powrocie ze spaceru, przy ognisku na gości czekała ostatnia atrakcja, a właściwie gwiazda wieczoru – puchacz europejski, będący największą sową naszego kontynentu i według niektórych źródeł całego świata. Wszyscy mogli oglądać go z bliska, dotykać piór oraz uzyskać odpowiedzi na każde pytanie dotyczące tego ptaka. Niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję zobaczyć taki okaz z bliskiej odległości, co robiło ogromne wrażenie zwłaszcza na najmłodszych uczestnikach.

Wszystkim gościom gorąco dziękujemy za przybycie i zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia!

 

Tekst: Patryk Ortell

Zdjęcia: Karolina Ziółkowska, Alicja Antonowicz, Tomasz Rakowski