Aktualności Aktualności

Spotkanie z lasem

XV edycja edukacyjnego festynu

XV „Spotkanie z lasem" odbyło się w piątek, 7 czerwca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Uczestnicy festynu brali udział w leśnych pokazach, konkursach i zabawach, które wypełniły program wydarzenia.

Dzieci, młodzież a także dorośli obserwowali, między innymi, proces drążenia barci, wspinaczkę bartnika na drzewo oraz pracę pilarzy. Próbowali sił w tworzeniu leśnych ozdób, rzucie szyszką do celu i wielu innych warsztatach przygotowanych na ten dzień. Chętni do brudzenia rąk własnoręcznie lepili garnki i formowali wazony na kole garncarskim, a ciekawi nowych smaków próbowali specjałów z drewnianej wędzarni. Dużym zainteresowaniem cieszyło się czerpanie papieru, malowanie na szkle, układanie drewnianych klocków oraz zdobienie płóciennych toreb motywami leśnych zwierząt. Ci, którzy popisali się wiedzą leśną mieli szansę zdobyć upominki. Na scenie młodzi artyści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gołuchowie oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu zaprezentowali się w występach wokalnych i instrumentalnych.

Podczas festynu miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego zatytułowanego „Las nam darzy…" oraz konkursu na wykonanie mapy mentalnej „Leśne gatunki chronione", zorganizowanego z okazji tegorocznego Dnia Ziemi.

W samo południe podsumowano ekologiczną aktywność młodzieży gimnazjalnej. 22 uczniów otrzymało odznaki „Honorowego Opiekuna Miejsc Przyrodniczo-Cennych Gołuchowa". Dla kolejnych 80 przygotowano certyfikaty, które uprawniają do ubiegania się o odznakę w kolejnej edycji. Słowa ekologicznego przesłania skierowali do zgromadzonych Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Anna Narewska, dyrektor III LO w Kaliszu. Za prośrodowiskową aktywność dziękował uczniom Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej. W tej części programu ogłoszono wyniki rajdu „Pod drzewami" przygotowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 w Kaliszu, który w godzinach przedpołudniowych przebiegał na terenie parku-arboretum, Eko-konkursu realizowanego przez tą samą placówkę szkolną oraz quizu zorganizowanego przez III LO w Kaliszu.

W dniu festynu wystawy w  Muzeum Leśnictwa można było zwiedzać nieodpłatnie. Patronat medialny nad imprezą sprawowali Radio Centrum – Kalisz oraz  tygodnik „Życie Pleszewa".

Tekst: Alicja Antonowicz