Aktualności Aktualności

Triumf uniwersyteckiego zespołu sygnalistów z Litwy

Wyniki V Międzynarodowego Festiwalu Kultury Leśnej i Łowieckiej w Gołuchowie

Międzynarodowy Festiwal Kultury Leśnej i Łowieckiej w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbył się 16 czerwca 2018 r. Na jubileuszową, piątą edycję przyjechali sygnaliści z całej Polski oraz Litwy. W tym roku w ramach festiwalu odbyły się konkursy: V Gołuchowski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, V Gołuchowski Konkurs Muzyki Myśliwskiej.

Festiwalowy dzień rozpoczął się o godz. 10.00 finisażem wystawy „Ptaki Nadleśnictwa Turek. Fotografie Karola Fornalczyka” w budynku „Oficyny”. Natomiast w wiacie edukacyjnej na placu przy „Powozowni” od godz. 11.00 rozpoczęto konkursy. 12 zespołów w sygnałach myśliwskich i 8 zespołów w muzyce myśliwskiej oraz 62 solistów starało się jak najlepiej zaprezentować przed publicznością i jury w składzie Artur Kanawka (przewodniczący), Adam Migurski oraz Arkadiusz Garus.

W tym roku przyznano nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu nieobowiązkowego „Żubr z Gołuchowa” autorstwa Romana Idzikowskiego. Jury przyznało ją zespołowi działającemu przy Uniwersytecie Aleksandrasa Stulginskisa w Kownie, nagrodę wręczył sam autor utworu. Natomiast Grand Prix festiwalu – statuetkę żubra również otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Litwy. Był to zespół najwyżej oceniony przez sędziów w kategorii muzyki myśliwskiej.

Na koniec przewodniczący jury powiedział: Poziom tegorocznych konkursów był niezwykle wysoki. W kilku przypadkach jury przyznało taką samą liczbę punktów i o zwycięstwie zaważyły subtelności. Należy rozważyć, czy nie wprowadzić dogrywki, by łatwiej rozwiać wszelkie wątpliwości. Dziękujemy bardzo zespołowi z Litwy, który przyjechał z daleka i tak pięknie zagrał dla polskiej publiczności.

Jednak sygnaliści to nie jedyna atrakcja festiwalu. Poza odbywającymi się konkursami można było także obejrzeć pokaz pracy z psami – konkretnie z labradorem. Pokaz prowadził i opowiadał o tym pan Cezary Marchwicki, specjalizujący się w hodowli tej właśnie rasy. Przez cały czas trwania festiwalu byli obecni także sokolnicy z Polskiego Klubu Sokolników Polskiego Związku Łowieckiego „Gniazdo Sokolników”. Pan Adam Dopierała przywiózł ze sobą jastrzębia Harrisa. Sokolnik chętnie opowiadał o swoich skrzydlatych podopiecznych, w konkursie wiedzy o ptakach można było wygrać upominek. Każdy mógł także wziąć na rękę i zrobić sobie zdjęcie z pięknym ptakiem łowczym. Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy wiedzy leśnej m.in. rozpoznawanie poroży, tropów, czy odgłosów zwierząt leśnych na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez OKL w Gołuchowie, Nadleśnictwo Antonin, Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie”. Gmina Gołuchów przedstawiała ofertę turystyczną. Ponadto można było zapoznać się z prezentacją rekonstrukcji wnętrza leśniczówki wykonanej przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Natomiast na stoisku przygotowanym przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych z Warszawy  każdy chętny mógł spróbować wyrobów z dziczyzny, m.in. gulaszu myśliwskiego, czy kiełbasy z dziczyzny.

Tego dnia można było również – całkowicie bezpłatnie – zwiedzić wystawy Muzeum Leśnictwa.

W przerwie przesłuchań konkursowych odbył się niesamowity koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rajska, która swym występem porwała publiczność do spontanicznych oklasków w rytm granych przez siebie znanych melodii. Natomiast tuż przed ogłoszeniem wyników miał miejsce jeszcze jeden występ – „Leśniczowie i synowie” z Nadleśnictwa Gidle w składzie Andrzej Borkowski z synem Mikołajem i Marek Gajosek z synem Marcinem swym pełnym humoru koncertem dostarczyli wielu pozytywnych wrażeń.

Zatem festiwalowy dzień okazał się prawdziwą ucztą dla melomanów, nie tylko dla koneserów sygnalistyki, muzyki myśliwskiej, ale także muzyki popularnej w aranżacji orkiestry dętej, czy też w wykonaniu utalentowanych leśników.  

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, przy współudziale nadleśnictw: Antonin, Grodziec, Kalisz, Krotoszyn, Piaski, Przedborów, Syców, Taczanów, Turek, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie” i Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice, Okręgowej Rady Łowieckiej w Kaliszu, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Pleszewie oraz Gminy Gołuchów. Sponsorami nagród byli również: firma Vacuum-Global, kwiaciarnia „Konefka” z Koźminka oraz sklep myśliwski Colt z Kalisza.

Pełna lista wyników zmagań konkursowych jest dostępna poniżej.

Tekst: Joanna Kostka

Zdjęcia: Zygmunt Kroczyński

 

 

Materiały do pobrania