Aktualności Aktualności

Wyróżnienie dla OKL w Gołuchowie

Gala 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

7 grudnia br. w Warszawie zostały wręczone wyróżnienia dla organizatorów najciekawszych wydarzeń 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Przyznano je instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym oraz osobom dla których historia i zabytki są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu  wiedzy o dziedzictwie kulturowym. W gronie wyróżnionych znalazł się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

We wrześniu w całej Polsce odbyło się ponad 1900 imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jedną z nich było dwudniowe wydarzenie zorganizowane przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Muzeum Leśnictwa OKL przygotowano specjalną okolicznościową wystawę „Lasy w stulecie odzyskania niepodległości”, którą razem z innym wystawami stałymi w Oficynie udostępniono do nieodpłatnego zwiedzania. Ponadto w parku-arboretum stanęły edukacyjne stoiska. Na jednym z nich prezentowano zdjęcia pokazujące wkład Lasów Państwowych w odrestaurowanie historycznych gołuchowskich obiektów. Odwiedzający chętnie brali udział w zabawach i konkursach, poprzez które można było  wzbogacić swoją wiedzę na temat historii zabytkowej rezydencji gołuchowskiej i Ośrodka Kultury Leśnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też guesty promujące dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe. W przebieg wydarzenia włączyły się Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” oraz Muzeum Zamek w Gołuchowie, oddz. Muzeum Narodowego w Poznaniu, realizując tematykę związaną ze 125-leciem ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie.

Ideą towarzyszącą Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Ufamy, że edukacyjny walor tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa, zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, i jego wkładu w budowanie naszej tożsamości – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Zdjęcie: https://edd.nid.pl/