Wydawca treści Wydawca treści

Geocaching

Zabawa w poszukiwanie ukrytego skarbu z pomocą współrzędnych i urządzenia GPS. Ośrodek Kultury Leśnej dla swoich gości przygotował ścieżkę geocachingową „Dolina rzeki Ciemnej" oraz skrytkę „Dziedzictwo Izabelli".

Co to jest geocaching?

Geocaching jest grą terenową , w która bawią się ludzie na całym świecie. Polega na poszukiwaniu ukrytego skarbu w postaci skrytki (ang. cache), z pomocą współrzędnych i urządzenia GPS. Wrażeniami z zabawy uczestnicy dzielą się za pośrednictwem serwisów internetowych jak np. geocaching.pl.

Gra ma wiele odmian. Od poszukiwania konkretnej skrytki dzięki współrzędnym (tradycyjna), aż po wieloetapowe trasy (multicache) zawierające wiele zadań, łamigłówek i punktów pośrednich (waypoint-ów) prowadzących do finałowej skrzyni ze skarbem. Ta z kolei zawiera tzw. logbook, czyli mały notatnik na wzór księgi gości, w którym znalazca może złożyć swój podpis. Uczestnicy zabawy zostawiają w nich także drobne gadżety na wymianę dla kolejnych graczy. Skrytki muszą być zakamuflowane w taki sposób, by osoby postronne nie potrafiły ich odszukać, jednak ze względu na ochronę środowiska nie wolno ich zakopywać. Podczas ich poszukiwania ważne jest także, by nie zdradzać miejsca ukrycia innym osobom. Pojemniki mogą być ukryte w dziuplach, fałszywych budkach lęgowych, pod kamieniami, konarami, plastrami drewna itp. Przy zakładaniu skrytek należy pamiętać, by sposób ukrycia ingerował jak najmniej w środowisko naturalne, zwłaszcza w takich miejscach jak parki narodowe, rezerwaty, dotyczy to także miejsc zabytkowych.

Bazy skrytek dostępne są w serwisach geocahing-owych, znajdują się tam także opisy. Oprócz współrzędnych podaje się tam stopień trudności, ewentualne zagrożenia oraz informacje potrzebne, by dobrze przygotować się do poszukiwań. W opisie znaleźć można także ciekawostki i informacje na temat poszczególnych miejsc.

Jak zacząć zabawę?

Najlepiej złożyć bezpłatne konto w jednym z serwisów geocaching-owych. Ułatwi to znacznie dzielenie się wrażeniami i uwagami, a także kontakt z nami i wyszukiwanie innych skrytek. Niektóre serwisy oferują także przydatne aplikacje na smartfony.

Jeśli jednak nie chcesz zakładać konta, możesz zainstalować na swoim telefonie aplikację z kompasem, która wyświetla pozycję GPS i nawiguje do wybranych współrzędnych (np. GPS status).

Przedmioty podróżne

Czasem poszukiwacze umieszczają w skrytkach pewne przedmioty i wyznaczają im dowolne cele do osiągnięcia, np. dotarcie do konkretnego miejsca lub nawet wędrówkę dookoła świata. W kolejne miejsca, do innych skrytek przenoszą je znalazcy. W ten sposób przedmioty stają się podróżnikami, a dzięki unikatowym numerom można śledzić na bieżąco ich cel, trasę oraz przebyte odległości.

W gołuchowskich skrytkach 28 sierpnia 2015 r. także umieszczono takie przedmioty. Celem „Uskrzydlonego żubra z Gołuchowa" jest odwiedzanie ośrodków hodowlanych Żubra w Polsce, a „Dziedzictwo Izabelli" ma za zadanie dotrzeć do hotelu Lambert w Paryżu, miejsca w którym wychowywała się Izabella Działyńska. Czy uda im się dotrzeć do celu? Podróż można obserwować na stronie internetowej:

http://www.geocaching.com/track/travelbug.aspx

Numery umożliwiające śledzenie:

Uskrzydlony żubr z Gołuchowa - TB6R4NX

Dziedzictwo Izabelli - TB6R4NJ