Wydarzenia Wydarzenia

Leśni pszczelarze

Wystawa w Muzeum Leśnictwa

 

Jak dziano barcie?, do czego służyło leziwo?, czy borówki mają coś wspólnego z miodem?, czym były klejma?, z czego robiono błażejki? – odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo na wystawie Leśni pszczelarze w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, której otwarcie zaplanowano na 29 września 2017 roku o godz. 13.00 w sali wystaw czasowych w „Powozowni”.

Wystawa, której pomysłodawcą i organizatorem z ramienia OKL jest dr Jerzy Adamczewski, powstała według scenariusza Grażyny Szelągowskiej, pracownicy Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej wyeksponowane będą przedmioty obrazujące dzieje bartnictwa, formy organizacyjno-prawne tego leśnego rzemiosła, poszczególne etapy pracy bartników (dłubanie barci, podbieranie miodu, obróbka pożytków pszczelich) oraz sposoby wykorzystywania miodu i wosku. Całość uzupełnią i wzbogacą historyczne i współczesne fotografie, teksty źródłowe oraz przykłady pszczelich inspiracji w sztuce i literaturze.

Obiekty, które zaprezentujemy w ramach wystawy, pochodzą ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Przyrodniczego Białowieskiego Parku Narodowego, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

Twórcy wystawy:

autorka scenariusza: Grażyna Szelągowska

pomysł i organizacja: Jerzy Adamczewski

komisarz: Konrad Bul

koncepcja plastyczna: Rafał Walendowski

zespół techniczny: Rafał Walendowski, Rafał Sorek, Damian Michałowski

Wystawa w „Powozowni” Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie będzie prezentowana do 31 sierpnia 2018 r.

Tekst: Rafał Kostka

Materiały do pobrania