Aktualności Aktualności

„O pasji fotografowania i górach opisanych w książkach”

Spotkanie z Danutą Piotrowską

W miniony piątkowy wieczór (9 sierpnia) w Powozowni Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, odbyło się spotkanie z Danutą Piotrowską zatytułowane „O pasji fotografowania i górach opisanych w książkach”. Podczas wystąpienia, zebrani mogli usłyszeć wspaniałą historię ludzi, których życiową pasją jest zdobywanie wysokogórskich szczytów. Prelegentka opowiadała również, jak wygląda organizacja i logistyka wypraw oraz z jakimi trudnościami muszą radzić sobie himalaiści.    

Danuta Piotrowska to fotografik, autorka albumów o wyprawach w Himalaje dokumentujących zapisy fotograficzne wypraw, notatki, listy i fragmenty książek himalaisty Tadeusza Piotrowskiego, a równocześnie uczestniczką zakończonego już Międzynarodowego Pleneru „Inspiracje leśne V”.

Spotkanie autorskie było okazją do zaprezentowania czwartej już książki z serii In memoriam Tadeusz Piotrowski pt. „Nanga Parbat 1985”. Publikacja ta jest zestawieniem zapisanych notatek i fotografii wielu autorów, powstających podczas trwania górskiej wyprawy. Nanga Parbat to ośmiotysięcznik, znajdujący się w Pakistanie, najwyższy w Himalajach Zachodnich, który w języku kashmiri oznacza „Nagą Górę”, a w języku tybetańskim Diamir „Króla Gór”. Pomimo licznych prób wejścia na ten szczyt prowadzonych od 1895 roku, góra zdobyta została dopiero w 1953 roku przez Hermana Buhla.

W 1985 roku w rejonie Nanga Parbat działały dwie polskie wyprawy i obie osiągnęły wyznaczony cel. Pierwsi Polacy (Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka i Sławomir Łobodziński w towarzystwie Carlosa Carsolio z Meksyku) stanęli na szczycie 13 lipca 1985 roku, kończąc wytyczoną w 1982 roku nową drogę południowo-wschodnim filarem Nanga Parbat (w wyprawie tej brał udział Tadeusz Piotrowski i opisał ją w książce Nanga Parbat 1982). Dwa lata później, 15 lipca 1985 roku, w zespole kobiecym na wierzchołku stanęły pierwsze Polki: Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz.

W serii  In Memoriam Tadeusz Piotrowski ukazały się albumy: „Nanga Parbat 1985” (2019), „Nanga Parbat 1982” (2018), „Lhotse 1974” (2017), „K2 1986” (2016). Spotkanie było również okazją do nabycia wyżej wymienionych publikacji z cenną dedykacją od autorki.

Tadeusz Piotrowski należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a jego osiągnięcia zapisały się na trwale w historii alpinizmu światowego. Zginął 10 VII 1986 r. podczas zejścia ze szczytu K2, który osiągnął nową, trudną drogą, nazywaną od tego momentu również Drogą Polską. Wspinał się wtedy z Jerzym Kukuczką.

Tekst: Tomasz Rakowski