Aktualności Aktualności

Czas letnich burz

Ciepło, duszno, zrywający się wiatr i ciemne chmury na niebie – to symptomy, po których chyba każdy potrafi poznać zbliżającą się burzę. Jak powstaje to specyficzne zjawisko pogodowe? Jak zachować się, gdy burza zastanie nas na spacerze? Przeczytacie tutaj!

Zjawiska przyrodnicze potrafią wywołać w nas bardzo różne odczucia. Od zachwytu i podziwu do strachu i przerażenia. Naturalne procesy są często dla człowieka trudne do zrozumienia, dlatego w dawnych czasach tłumaczone były legendami, przesądami i mistycznymi wierzeniami. Dzisiaj nauka pozwala lepiej zrozumieć, co dzieje się wokół nas i dzięki temu zmniejszyć negatywne uczucia wywołane, tak naprawdę, niewiedzą.

Jest kilka rodzajów burz. Mogą być suche, ale najczęściej towarzyszą im opady deszczu lub gradu. Są wyładowania krótkie lub złożone z kilku jednostek burzowych. Najprościej ujmując, powstawanie burzy polega na przemieszczaniu się mas powietrza o różnej temperaturze. Nagrzana powierzchnia Ziemi oddaje ciepło do otoczenia. Takie ciepłe powietrze znad Ziemi zaczyna się rozszerzać i unosić. W tym czasie gromadzi się również parująca woda i obserwujemy wysokie chmury typu Cumulus, a następnie Cumulonimbus, które mają wysokość od 10 do 16 km. Powietrze na tej wysokości jest znacznie zimniejsze (ok. -60 °C). W atmosferze następuje ścieranie się różnych mas powietrza, a my odczuwamy silny wiatr. Schłodzone powietrze zawierające dużo pary wodnej, przynosi w rezultacie opady o dużym natężeniu. Wskutek przemieszczania się oraz ocierania kropel i kryształków lodu w chmurze wytwarzają się ładunki elektryczne. W jej dolnej części gromadzą się ujemne ładunki, które powodują napięcia między chmurą a Ziemią. W ten sposób tworzą się wyładowania atmosferyczne, potocznie nazywane piorunami. Jest to wyrównanie się potencjałów elektrycznych. Następuje przepływ ujemnych ładunków elektrycznych z chmury do Ziemi. Wyładowanie szuka najkrótszej drogi do obiektu na Ziemi, zatem często uderza w wysokie drzewa lub kominy. Błysk wyładowania spowodowany jest wysoką temperaturą (ok. 25 000 °C) w kanale iskry. Grzmot to również skutek gwałtownego podgrzania powietrza, które wywołuje nagłą zmianę ciśnienia. W mitologii słowiańskiej władcą piorunów był bóg Perun, analogicznie do greckiego boga Zeusa. Dzisiaj nie musimy tworzyć wyobrażeń, żeby wyjaśnić, jak powstają pioruny. Jest to zjawisko czysto fizyczne. Człowiek stosuje tę wiedzę w praktyce na co dzień, w mniejszej skali, korzystając z urządzeń elektrycznych.

Należy pamiętać, że przebywanie w gołuchowskim parku-arboretum podczas burz i silnych wiatrów, jest zabronione.