Aktualności Aktualności

Dni Ochrony Środowiska

Piknik edukacyjny z udziałem OKL

W miniony weekend 22 i 23 czerwca odbyły się ogólnopolskie Dni Ochrony Środowiska, które honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Tegoroczna edycja święta przyjęła tematykę nawiązującą do 95-lecia istnienia Lasów Państwowych „Dla Lasu. Dla Ludzi Leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej”. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Warszawy, którzy tłumnie przybyli do Łazienek Królewskich.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, uczestniczący w tym pikniku, przybliżał mieszkańcom Warszawy i okolic aspekt kulturotwórczej roli lasu. Ponadto przygotował dla odwiedzających szereg zabaw edukacyjnych o tematyce przyrodniczej. Z Gołuchowa przywieziono m.in. płaskorzeźby w drewnie, intarsjowany obraz, miedzioryty z wizerunkami ptaków, płótna i akwarele oddające piękno przyrody, rzeźby i wiele innych eksponatów, zachęcając tym samym do wizyty w jedynym w kraju Muzeum Leśnictwa. Nie sposób było przejść obojętnie obok sporych rozmiarów drewnianych kostek, które po odpowiednim złożeniu prezentowały grafiki rodzimych gatunków zwierząt, owadów czy roślin. Powstałe w  ten sposób obrazy stanowiły tło do wspólnych zdjęć. Rodziny równie chętnie startowały w konkurencji układania puzzli z wizerunkiem gołuchowskich żubrów, młodsze dzieci tworzyły dzieła z wykorzystaniem darów lasu, a drewniane tablice zręcznościowe dawały możliwość sprawdzenia swoich manualnych zdolności. Wiele osób rozwijało swoją wiedzę przyrodniczą, rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych, które mogli zabrać ze sobą do domu.  

W trakcie wielkiego pikniku rodzinnego przy blisko 30 stanowiskach wystawców z całej Polski, uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach eko-stolarki, zobaczyć pokazy sokolnicze i kynologiczne, wysłuchać prelekcji o leśnym survivalu i bezpiecznym grzybobraniu, poznać tajniki pracy leśników, strażaków i policjantów oraz spróbować darów lasu, wziąć udział w konkursach i quizach wiedzy o przyrodzie, a także „poczuć” las wszystkimi zmysłami.

Poniżej plakat promujący to wydarzenie.

Tekst: Tomasz Rakowski