Aktualności Aktualności

Fotografia przyrodnicza Karola Murata

Wystawa w Muzeum Leśnictwa. Zapraszamy!

Fotografia przyrodnicza Karola Murata to tytuł wystawy, która została otwarta w dniu 12 kwietnia 2019 roku w budynku Powozowni w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Karol Murat jest emerytowanym leśnikiem, byłym nauczycielem ochrony lasu i łowiectwa w Technikum Leśnym w Warcinie. Zawsze interesował się przyrodą i fotografią. Jego pierwsze kontakty z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie i Muzeum Leśnictwa dotyczyły ciekawych i cennych eksponatów przyrodniczych oraz związanej z nimi dokumentacji fotograficznej. Kilka lat później, to z jego zbiorów uzupełnione zostały muzealne zasoby fotografii przyrodniczej, które następne zostały użyte na wystawie stałej.

Nie należy się dziwić, że nadszedł czas zaprezentowania twórczości  Karola Murata na indywidualnej wystawie w Muzeum Leśnictwa. Autor przygotował do prezentacji 50 fotogramów dając możliwość subiektywnego wyboru zdjęć organizatorom wystawy. Przyczyną takiego rozwiązania było zastosowanie dużych formatów fotogramów i tym samym konieczność ograniczenia liczby prac do 28. Czy zubożyło to ekspozycję? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, bowiem zaprezentowane prace przedstawiają zarówno kunszt autora w wykorzystywaniu światła i walorów krajobrazów do tworzenia własnej wizji otaczającego go świata przyrody, jak i samą przyrodę pełną tajemniczych zacienień i błysków wabiących odbiorcę do zatrzymania się i zgłębiania jej tajemnic.

Wystawa będzie dostępna w sali wystaw czasowych w Powozowni do końca lipca 2019 roku. Zapraszamy!

Tekst: Konrad Bul