Aktualności Aktualności

Rodzinna turystyka z zagadkami

A gdyby tak odkryć skarb?

Marzenia z dzieciństwa dziś mogą się urzeczywistnić. Trzeba jedynie zdecydować o wyborze terenowej gry. Polecamy geocaching, questowanie oraz wędrówkę w ramach „Wielkiej przygody w wielkopolskich ogrodach”. Spacerując przez park-arboretum dotrzecie w miejsca ukrytych niespodzianek. 

Ścieżka geocachingowa „Dolina rzeki Ciemnej" posiada 22 przystanki, na których czekają zadania do rozwiązania i dane GPS pomagające przemieszczać się pomiędzy przystankami. Wiedzie alejami i krętymi dróżkami w głąb parku-arboretum, by zatoczyć pętlę i wyprowadzić uczestników zabawy w miejsce, gdzie czeka tajemnicza skrzynia.

Questy o tytułach „Wędrówki dendrologiczne” i „Śladami Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej” zawierają wierszowane teksty opisujące dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Gołuchowa oraz zagadki przybliżające uczestnika zabawy do rozwiązania finałowego hasła. Przede wszystkim jednak pomagają zdobyć wiedzę i odnaleźć ukrytą pieczęć – nagrodę w tej zabawie.

„Wielka przygoda w wielkopolskich ogrodach” jest grą wykraczająca poza teren parku-arboretum. Polega na odwiedzeniu siedmiu ogrodów. Na trasie, poza Ośrodkiem Kultury Leśnej znajdują się Arboretum w Kórniku, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy (UP) w Poznaniu – Leśny Zakład Doświadczalny, Arboretum Leśne w Zielonce, Ogród Dendrologiczny UP w Poznaniu, Palmiarnia Poznańska, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Ogród Roślin Leczniczych. Uczestnicy zabawy odszukują odpowiedzi na pytania umieszczone na karcie gry, które pozwalają odkryć hasło. W każdym z ogrodów została umieszczona pieczątka do przystawienia w dedykowanym miejscu na karcie gry.

Edukacyjne gry terenowe idealnie nadają się do poznawania nowych miejsc i ich historii. Dają mnóstwo frajdy, są bezpłatne, dostępne o każdej porze roku. Przed rozpoczęciem zabawy warto wydrukować materiały z naszej strony. Jeżeli o tym zapomnicie, zajrzyjcie do Muzeum Leśnictwa. Tam znajdziecie questy i grę „Wielka przygoda w wielkopolskich ogrodach”. Dla turystów z zagranicy też coś mamy. Przygotowaliśmy wersję anglojęzyczną przyrodniczego questu „Dendrological hikes” i poetycki spacer „Poethical walk”. Te ulotki do pobrania jedynie z naszej strony internetowej.

Zapraszamy do zabawy!