Aktualności Aktualności

Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia zapraszamy wszystkich do udziału w Wielkim Dniu Pszczół

Już po raz szósty spotykamy się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, aby poznawać pszczoły i ich rolę w środowisku naturalnym. Jest to wydarzenie plenerowe organizowane w parku-arboretum w godzinach 13:00–17:00 przy współpracy pszczelarzy, bartnika i przyrodników.

Zaplanowane zostały prelekcje dr inż. Magdaleny Frączek z Wydziału Leśnego UR w Krakowie (godz. 14:30) oraz wieloletniego pszczelarza Jerzego Gnerowicza (godz. 13:00 i 15:30). Odbywać się będą tematyczne warsztaty i pokazy bartnicze, a także kiermasz miodów. Wstęp na ekspozycje Muzeum Leśnictwa na Dybulu będzie w tym dniu bezpłatny.

Niech krótką zapowiedzią wydarzenia będzie relacja z warsztatów bartniczych, które odbyły się w maju w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie pod kierownictwem osób z Bractwa Bartnego.

 

Wielki Dzień Pszczół ma na celu podnoszenie świadomości na temat pszczół i innych owadów zapylających. Są to niezwykle ważne zwierzęta w prawidłowym funkcjonowaniu środowiska naturalnego. W Polsce występuje kilkaset gatunków pszczół. Żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny, a w rezultacie przyczyniają się do powstania nasion i owoców. To właśnie ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na świecie. Niestety od lat 60-tych XX wieku odnotowuje się spadek liczebności pszczół. Spowodowane jest to intensyfikacją rolnictwa, zmianami klimatycznymi czy chorobami. Jednak każdy z nas może polepszyć warunki występowania owadów zapylających, a nawet je stworzyć. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do udziału w wydarzeniu!

 

Materiały do pobrania