Aktualności Aktualności

XII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Leśników rozstrzygnięty!

W piątek, 1 października o godzinie 13:00 w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie – Muzeum Leśnictwa w Powozowni odbyła się uroczysta gala XII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników OPTAL 2021®, przebiegającego pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicy.

W Przeglądzie wzięło udział 70 twórców z całej Polski. W sumie do Gołuchowa nadesłano 337 prac, w sześciu kategoriach: malarstwie, rzeźbie, literaturze, tkaninie, fotografii i multimediach. Nazwiska laureatów oraz wyróżnionych w poszczególnych kategoriach konkursowych zawiera Protokół z posiedzenia Sądu Konkursowego.

Ewa Jedlikowska, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, przyznała nagrodę Grand Prix Piotrowi Barwikowi, sekretarzowi w Nadleśnictwie Dąbrowa, za animację „Nim zetniemy”. Jak czytamy w uzasadnieniu: Praca udowodniła, że za pomocą ogólnie dostępnych środków można wykonać animację, której przejrzysta forma ma znakomity przekaz edukacyjny kierowany do odbiorców w każdym wieku.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Leśników jest wydarzeniem będącym doskonałą platformą spotkań, wymiany myśli i wypowiedzią tego, co ludziom związanym z lasem w duszy gra. Tym, co namacalnie zostaje po spotkaniu jest ekspozycja niezwykle różnorodnych prac.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej, którą udostepniamy w Muzeum Leśnictwa do marca 2022 roku.

 

 

Protokół

z posiedzenia Sądu Konkursowego

XII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników OPTAL 2021®

 

Na podstawie decyzji nr 7/2021 Dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie z dnia 12.08.2021 r. w sprawie powołania zespołu „Sądu Konkursowego przeglądu pn. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Leśników OPTAL 2021® ustalono:

Skład Sądu konkursowego:

  1. Ewa Jedlikowska – p.o. dyrektora OKL – przewodnicząca Sądu Konkursowego
  2. Tomasz Zygmont – z-ca dyrektora OKL
  3. prof. dr hab. Halina Zgółkowa – UAM (filolog polski)
  4. Konrad Bul – OKL
  5. Jerzy Adamczewski – OKL
  6. Rafał Walendowski, plastyk – OKL

 

Łącznie przyjęto  89 zgłoszeń (70 twórców) i 337 prac.

W poszczególnych dziedzinach zarejestrowano:

Malarstwo: uczestników    32                                               prac 146;

Rzeźba: uczestników       11                                                  prac 37;

Fotografia: uczestników   20                                                 prac 81;

Tkanina artystyczna: uczestników       4                               prac 7;

Twórczość multimedialna: uczestników     6                        prac 14;

Twórczość literacka: uczestników            16                        utworów 52.

 

Postanowieniem Sądu Konkursowego przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:     

     

w dziedzinie malarstwa

I nagroda – Anna Krzeszowiec, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Parciaki za zaprezentowany zestaw prac, wykonanych w technice akwareli.

II nagroda – Krzysztof Lewicz, emeryt, wcześniej leśniczy leśnictwa Łopuchowo, za zaprezentowany zestaw prac, wykonanych w technice olejnej na płótnie.

III nagroda – Anita Rusiecka, specjalista służby leśnej ds. hodowli lasu w Nadleśnictwie Knyszyn, za nadesłane prace wykonane w technice pastelu.

 

Wyróżnienia:

  1. Grzegorz Pietruńko, nadleśniczy Nadleśnictwa Oława, za nadesłane prace w technice akrylowej.
  2. Karol Murat, emeryt, leśnik, wcześniej nauczyciel w Technikum Leśnym w Warcinie za obraz w technice olejnej Warta w Sroczewie.
  3. Zbigniew  Bogucki, sekretarz w Nadleśnictwie Konstantynowo, za dwie prace wykonane w technice pastelu olejnego, Autoportret oraz Po trasie….
  4. Piotr Duszyński, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Golub-Dobrzyń, za pracę w technice olejnej, przedstawiającą portret kozła sarny pt. Rogacz.
  5. Małgorzata Matejczyk, emeryt, wcześniej leśniczy w Nadleśnictwie Lubliniec za pracę w technice akrylowej Młyn i tartak nad Liswartą – uroczysko leśne.

 

W dziedzinie rzeźby

I nagroda – nie przyznano

II  nagroda – Radosław Koniarz, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Marcule, za nadesłane prace (ceramika szkliwiona).

II nagroda – Andrzej Kuźniak, emeryt, za przedstawione rzeźby  w drewnie o tematyce religijnej.

III nagroda – Piotr Głowacz, leśniczy, nadleśnictwo Ciechanów, za pracę pt. Myśliwy.

Wyróżnienia:

Arkadiusz Mańczyk, podleśniczy w Nadleśnictwie Daleszyce, za zestaw ptaków (dudek, słonka, puszczyk, kuropatwa) umieszczonych na postumentach i wykonanych w drewnie dębowym.

 

W dziedzinie fotografii

Sąd Konkursowy z uwagi na bardzo wysoki poziom artystyczny, obfitość i różnorodność nadesłanych prac ograniczony środkami finansowymi przyznał poza nagrodami liczne wyróżnienia, które w pełni zasługują na miano nagród.

I nagroda – Paweł Ulaniuk, leśniczy w Nadleśnictwie Bartoszyce za fotografię Ułamek sekundy.

II nagroda – Tomasz Sczansny, podleśniczy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, za cykl zdjęć Z życia wiewiórki oraz za zdjęcie Czernica.

II nagroda – Leszek Niejedli, Zakład Usług Leśnych, teren nadleśnictwa Włodawa za zdjęcie pt. Zimorodki – rodzinka.

 

Wyróżnienia

  1. Tomasz Sczansny, podleśniczy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, za zdjęcie Rak szlachetny oraz za cykl czterech zdjęć Rzeka Ruda, 4 pory roku.
  2. Zbigniew Jasielski, komendant posterunku straży leśnej, Nadleśnictwo Babki, za zdjęcia: Latarnia; Rykowisko; W cieniu twych skrzydeł.
  3. Paweł Ulaniuk, leśniczy w nadleśnictwie Bartoszyce, za pracę Zima, Biel; Pomykaj, że chyżo; Bliskie relacje.
  4. Leszek Niejedli, Zakład Usług Leśnych, teren nadleśnictwa Włodawa za zdjęcia: Sóweczka ze zdobyczą; Zimorodek; Sóweczka.
  5. Antoni Danielewicz,  starszy specjalista d.s. administracyjnych w Nadleśnictwie Czerwony Dwór za zdjęcia: Śnieżyca; Z ognia; We mgle (po 5 zdjęć).
  6. Adam Bencal, leśniczy w nadleśnictwie Śnieżka za cykl prac W moim magicznym lesie.
  7. Artur Musiał, leśniczy szkółkarz w nadleśnictwie Złoczew za zestaw pięciu prac fotograficznych.

 

W dziedzinie tkaniny artystycznej

I i II nagrody nie przyznano

III nagroda – Hanna Kępczyńska, specjalistka służby leśnej ds. ochrony lasu, ochrony przyrody i edukacji leśnej w nadleśnictwie Parciaki, za przedstawioną pracę Dziecko lasu wykonaną w technice haftu krzyżykowego.

 

Wyróżnienia:

  1. Aneta Potapska, studentka 5 roku leśnictwa na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za pracę bez tytułu wykonaną w technice makramy.
  2. Ewelina Szpak, specjalistka służby leśnej ds. oceny nasion w Nadleśnictwie Rytel, za zestaw nadesłanych prac wykonanych w technice szydełkowania.

W dziedzinie multimediów

Dwie równorzędne pierwsze nagrody:

  1. Tomasz Sczansny, podleśniczy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, za film W dolinie rzeki Rudy.
  2. Łukasz Gwiździel, specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Lutówko za diaporamę – Odcienie poranka.

 

Wyróżnienia:

  1. Tomasz Sczansny, podleśniczy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, za diaporamę Gryzonia żywot niełatwy i za film Na początku był chaos.
  2. Adam Gełdon, st. specjalista ds. komunikacji społecznej (...) w Nadleśnictwie Spychowo za cykl filmów promujących nadleśnictwo Spychowo: Dzień Włóczykija; Gaszyn Challenge; Ludzie Lasu; Ściółka prawdę Ci powie; Warsztaty Rwanego Drewna.
  3. Józef Faryno, były drwal w leśnictwie Człuchów, Nadleśnictwo Człuchów za film Gniazdo opowiadający o wystawie ptasich gniazd i dziupli na działce ogrodowej.

 

W dziedzinie literatury

I nagroda – Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP Krosno, za trzy publikacje (każda z nich to różne formy literackie – poezja, album z komentarzami, i opowieść): Czarowny las. Motywy leśne na starej pocztówce; Lutek co miał szałas na Połoninie; Dębiną, buczyną, połoniną.

II nagroda – Zbigniew Trzebniak, leśniczy leśnictwa Dąbrówka w Nadleśnictwie Dobrzejewice, za nadesłane na konkurs tomiki poetyckie.

Dwie równorzędne III nagrody

Maya Gielniak, żona leśniczego leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz za tomy: Portrety leśnych ludzi; Moje konie. Historie prawdziwe.

Klaudiusz Engelmajer, brakarz regionalny RDLP we Wrocławiu za powieść Architekci miłości i tomik poezji Dla twoich oczu.

 

Wyróżnienie:

Radosław Trzciński, leśniczy w Nadleśnictwie Spała – za niepublikowane wiersze.

 

Dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie przyznał  Grand Prix Przeglądu Piotrowi Barwikowi, sekretarzowi w Nadleśnictwie Dąbrowa za animację – Nim zetniemy.

Praca udowodniła, że za pomocą ogólnie dostępnych środków można wykonać animację, której przejrzysta forma ma znakomity przekaz edukacyjny kierowany do odbiorców w każdym wieku.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

Tekst: Joanna Kostka