Aktualności Aktualności

Zbliżają się wakacje – czas ruszyć w teren

Dużymi krokami zbliżają się upragnione przez uczniów i studentów wakacje. Podpowiadamy, jak ułatwić i uprzyjemnić sobie organizację czasu wolnego.

Oczywiście najbardziej zachęcamy do wykorzystania pięknej pogody i przebywania na świeżym powietrzu oraz poznawania świata przyrody. Proponujemy odkrywanie miejsc mało znanych, acz ciekawych. Żeby uprościć przygotowania do wyjazdu, proponujemy skorzystać z Leśnego Przewodnika Turystycznego http://www.czaswlas.pl/, w którym łatwo wyszukuje się noclegi, parkingi leśne, ścieżki przyrodniczo-leśne i atrakcje regionalne. Na stronie znaleźć można wiele innych podpowiedzi m.in. pomysły na wypoczynek – np. „birdwatching” czy fotografowanie.

Jako praktyczna pomoc w leśnych wędrówkach na pewno sprawdzi się aplikacjaGoogle Play mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach). Zawiera szczegółowe mapy polskich lasów. Do wyboru dostępne są różne rodzaje podkładów (np. mapa drogowa, topograficzna), a także mapy z tematyczną zawartością (np. mapa drzewostanów, form własności, czy zagospodarowania turystycznego, App Storea nawet zagrożenia pożarowego). Z tym dodatkiem w swoim smartfonie nie ma mowy o zabłądzeniu w lesie, a dodatkowo można udostępnić swoją lokalizację innym użytkownikom.

Dla osób chcących skorzystać z tradycyjnej formy przewodników polecamy wydawnictwa Lasów Państwowych, dostępne w formie darmowych e-booków do pobrania na stronie: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/e-book-od-lasow-panstwowych.

Zachęcamy do skorzystania i życzymy udanego wypoczynku!