Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

Dobre wieści z Pokazowej Zagrody Zwierząt

Dobre wieści z Pokazowej Zagrody Zwierząt

Gołuchowskie stado żubrów powiększyło się i liczy obecnie osiem osobników. 9 maja przyszedł na świat pierwszy tegoroczny cielak. Jest potomkiem Poinsecji II. Rankiem, 12 maja ocieliła się krowa imieniem Podusta. Ojcem obydwu cielaków jest byk – Pogaj. Małe żubry przebywają w stadzie pod czujną opieką swoich matek.

Wiosna i lato to czas, kiedy w gołuchowskiej zagrodzie zwierząt przychodzą na świat żubrzęta. Oczekujemy na nie z wielkim podekscytowaniem. Każdym narodzinom, a było ich już tutaj ponad sto, towarzyszy wielka radość. Pokazowa Zagroda Zwierząt została założona w 1977 roku. Pierwszy urodzony w maju tegoż roku cielak otrzymał imię Podkówka. Tegoroczne żubry również zostaną nazwane, a imiona dla nich wybierzemy w drodze konkursu, który ogłosimy w późniejszym terminie.

Żubr europejski (Bison bonasus L.) jest największym ssakiem lądowym Europy. Miano „króla puszczy” zawdzięcza niewątpliwie swoim rozmiarom i posturze. Dorosłe osobniki ważą ok. 400-500 kg (samice) i 600-700 kg (samce), młode w momencie narodzin ma ok. 30 kg. Dumna postawa i pewny chód dodają powagi tym niezwykłym zwierzętom. Żubry z natury są spokojne, jednak w momencie zagrożenia potrafią rozpędzić się do prędkości 50-60 km/h i przeskoczyć ok. 2-metrową przeszkodę. Liczebność tego ssaka w Polsce szacowana jest na 2316 osobników (stan na koniec 2020 roku).

Gołuchowskie żubry można obserwować z platform widokowych, a zagrodę otacza bezpieczne ogrodzenie. Pamiętajmy jednak, aby przebywając w sąsiedztwie zwierząt, zachować ciszę oraz by na teren Pokazowej Zagrody Zwierząt nie wchodzić z psami.