Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

Zwiedzanie Muzeum Leśnictwa 11 listopada

Zwiedzanie Muzeum Leśnictwa 11 listopada

11 listopada zapraszamy do zwiedzania Powozowni i Owczarni. Tego dnia z ruchu turystycznego wyłączony jest obiekt Oficyna.

Budynki podworskie, w przeszłości pełniące funkcje gospodarcze, dziś mieszczą wystawy, na których w zaskakujący sposób możecie odkrywać tajemnice lasu. Zatrzymany niczym w zdjęciowym kadrze leśny świat, zwierzęta nocy, odgłosy ptaków, świat pod ziemią to tylko niektóre z propozycji.

Dawna Powozownia mieści dwie sale multimedialne obrazujące budowę lasu oraz gatunkową ochronę zwierząt, roślin i grzybów w Polsce. Ekspozycje skupią uwagę zarówno młodszych jak i starszych odbiorców. Zobaczyć tutaj można muzealne dioramy – plastyczne sceny odwzorowujące życie wiosennego lasu liściastego oraz zimowej świerczyny. W tym samym obiekcie bibliofilom i miłośnikom zielników polecamy dawne i współczesne księgi drzewne składające się m.in. z pędów, liści, owoców, kwiatostanów, drewna i kory drzew polskich lasów. 

W Owczarni proponujemy wystawę Technika leśna. Zgromadzono tu przyrządy pomiarowe, narzędzia oraz maszyny służące do pracy w lesie. Ilustrują one etapy pracy leśnika: nasiennictwo i szkółkarstwo, hodowlę, pielęgnację i ochronę lasu. Zwiedzający dowiedzą się tutaj, na czym polega zrównoważone użytkowanie lasu oraz jak różnorodne przyrządy służyły niegdyś do jego pomiarów i badania. Tutaj odkryjemy, że leśnicy w przeszłości pracowali z jeżami, dzikami a nawet rakami. Zaskakujące? To nazwy technicznego sprzętu używanego w lesie. Na powierzchni wystawienniczej ponad tysiąca metrów kwadratowych każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. 

Zapraszamy!