Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

Dzień świętego Gwalberta

Dzień świętego Gwalberta

W odróżnieniu od popularnego i szerzej występującego w społecznej świadomości świętego Huberta, patrona między innymi myśliwych, strzelców czy sportowców – święty Gwalbert patronuje leśnikom i ludziom pracującym w lesie. Jego dzień przypada na 12 lipca, dlatego też zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w 2021 roku zadecydowano o tym, by właśnie wtedy odbywał się Dzień Leśnika.

Św. Jan Gwalbert zapisał się w historii jako reformator i założyciel klasztorów oraz zakonu wallombrozjanów. Z początku prowadził życie rozpustne, i działo się tak, dopóki jego krewny, prawdopodobnie brat, nie został zamordowany. Gwalbert, żądny zemsty, dopadł mordercę w wąskiej uliczce, a ten padł przed nim na kolana błagając o przebaczenie. Ten moment odmienił życie przyszłego świętego, który przebaczył zabójcy i postanowił wstąpić do klasztoru. Został ogłoszony świętym w roku 1193 przez papieża Celestyna III, a patronem leśników w roku 1951  przez papieża Piusa XII.

Jego atrybutem jest trzymany w dłoni krzyż, księga oraz laska w kształcie greckiej litery Tau. Przedstawiany jest najczęściej jako mężczyzna z siwą brodą, ubrany w szary lub brązowy habit, dużo rzadziej odziany jest w czarne szaty benedyktynów. U stóp św. Gwalberta leży dwu- lub trzygłowy szatan, a w tle krajobrazu widoczny jest zarys klasztoru w Vallombrosa.

Jego przedstawienia w lasach spotykane są dużo rzadziej niż te św. Huberta. Jedno z nich znaleźć można na terenie parku-arboretum w Gołuchowie. Jest to kapliczka zawieszona w 2005 roku na okazałym dębie. Wykonana została przez Piotra Chwalińskiego, według projektu autorstwa Rafała Walendowskiego. Zapraszamy do Gołuchowa, by zobaczyć ją na własne oczy, oraz zwiedzić obiekty Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej, w których można zaznajomić się m.in. z twórczością artystyczną leśników zainspirowanych lasem.

Tekst: Maksymilian Grzegorek