Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

Las jako życie. Kod kulturowy pasterstwa beskidzkiego

Las jako życie. Kod kulturowy pasterstwa beskidzkiego

Zapraszamy na wystawę

Las jako życie. Kod kulturowy pasterstwa beskidzkiego to tytuł wystawy, która została uroczyście udostępniona w piątek 8 kwietnia w sali wystaw czasowych w budynku Powozowni.

Otwarcia dokonała Ewa Jedlikowska, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie w obecności zaproszonych gości, wśród nich przedstawicieli kierownictwa Lasów Państwowych w osobach Marka Mateckiego – dyrektora RDLP w Krośnie, Andrzeja Szlążka – dyrektora RDLP w Szczecinie, Pawła Pojawy – z-cy dyrektora RDLP w Poznaniu, nadleśniczych i leśników z okolicznych jednostek a także przedstawicieli Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej z jego dyrektorem Jackiem Bardanem oraz przedstawicieli Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością górale – spadkobiercy tradycji pasterskich, którzy opowiedzieli o historii pasterstwa, zwyczajach i praktykach pasterskich. Zaprezentowali stroje i drewniane instrumenty, z których wydobycie dźwięku wymaga dużych umiejętności. Goście wydarzenia mogli obserwować pokaz wyrobu sera. W założeniu miał to być ser owczy, z uwagi jednak na fakt, że kwiecień to miesiąc w którym mleko owcze wykorzystywane jest do karmienia jagniąt, zostało ono zastąpione mlekiem krowim, co nie wpłynęło na obniżenie wartości poznawczej pokazu.

Wystawa powstała we współpracy z Nadleśnictwem Wisła, Stowarzyszeniem Agroturystycznym Ziemi Cieszyńskiej w Koniakowie oraz Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza ekspozycji jest Jerzy Adamczewski, a komisarzem wystawy Konrad Bul. Aranżację wykonał zespół pracowników Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z:

  • Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem,
  • Muzeum Miejskiego w Żywcu – Stary Zamek,
  • Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie,
  • Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego,
  • Muzeum Śląskiego w Katowicach,
  • Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”,
  • Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,
  • Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie,
  • zbiorów prywatnych.

Wystawa będzie dostępna do początku sierpnia br. Zapraszamy do zwiedzania!

Tekst: Konrad Bul