Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

Las – nasze dziedzictwo

Las – nasze dziedzictwo

„W cieniu puszczy...” to wydarzenie, które Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zorganizował w ramach 31. Europejskie Dni Dziedzictwa.

Las to nasze dziedzictwo. Cenne i wartościowe. Las to nie tylko drzewa, to kultura, tradycja, spuścizna przodków. To ludzie, którzy walcząc o zachowanie tożsamości narodowej, oddali własne życie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonała okazja, by przypomnieć o miejscach i wydarzeniach, które trzeba ocalić od zapomnienia. 
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie prowadzi szereg działań, dzięki którym przyszłe pokolenia nigdy nie zapomną o historyczno-kulturalnej wartości lasów. OKL jest m.in. wydawcą książek, czasopism, materiałów edukacyjnych o tematyce leśnej, przyrodniczej, historycznej. 

Wydarzenie „W cieniu puszczy...”, które zgromadziło wielu uczestników, było wspomnieniem o Adamie Lorecie, pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych, leśnikach, którzy ginęli za prawdę i naszą wolność oraz historykach i osobach duchowo związanych z Lasami Państwowymi.

Spotkanie otworzyli i podsumowali Ewa Jedlikowska, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz współorganizator przedsięwzięcia Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Podkreślili, że nigdy nie można bać się prawdy. Trzeba bronić wartości, polskiej kultury i etosu leśnika, dziedzictwa oraz tożsamości.

W ramach przedsięwzięcia w Muzeum Leśnictwa – Powozowni – odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją książki pt. „W cieniu Puszczy Białowieskiej. Ilustrowany przewodnik po międzywojennych dziejach lasu, jego włodarzy i mieszkańców”, Bogusława Kosel, Ewy Pirożnikow, Anny Kulbackiej i Bogumiły Jędrzejewskiej.

Ponadto można było zobaczyć film „Loret – leśnik z charakterem”, ukazujący losy wielkiego człowieka.

Wykład „Leśnicy Puszczy Augustowskiej w świetle dokumentów i archiwalnej fotografii”  wygłosił Grzegorz Sado, historyk, autor opracowań na temat dziejów leśnictwa, pracownik Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Następnie  słuchacze wzięli udział w panelu dyskusyjnym

Na zakończenie spotkania wystąpił zespół sygnalistów złożony z pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz nadleśnictw podległych pilskiej RDLP.

Przed Powozownią, na najmłodszych i nie tylko, czekała plenerowa strefa edukacyjna. 

Współorganizatorami wydarzenia byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Białowieski Park Narodowy, Technikum Leśne w Białowieży.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Klimatu i Środowiska oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Poznań, Radio Rodzina, Kalisz 24 info, Echa Leśne, Głos Lasu.