Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

NADLEŚNICZY ZBIGNIEW WALTER – JEDEN Z POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

NADLEŚNICZY ZBIGNIEW WALTER – JEDEN Z POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Mijająca 27 grudnia rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego zwraca nasze myśli ku wydarzeniom z lat 1918–1919, których czynnymi uczestnikami byli m.in. leśnicy, robotnicy leśni i drzewiarze. Część spuścizny jednego z nich, Zbigniewa Waltera, znajduje się w zbiorach Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Zachęcamy do lektury artykułów o leśniku Zbigniewie Walterze. Publikujemy je w zimowym numerze  kwartalnika „Zagajnik” dostępnym TUTAJ.

„Urodzony w Kocinie nieopodal wielkopolskiego Trzemeszna, Walter już w czasie nauki w gimnazjum Augusty Wiktorii (dziś Marcinkowskiego) w Poznaniu był członkiem organizacji niepodległościowej i współorganizował wykłady polskiej literatury i historii oraz pochody patriotyczne, a także uczestniczył w tajnych ćwiczeniach z bronią.

27 grudnia 1918 roku, w dniu wybuchu powstania, był przed poznańskim hotelem „Bazar”, w którym zatrzymał się Ignacy Paderewski. Razem z innymi manifestantami zrywał niemieckie flagi, uczestniczył w rozbrajaniu garnizonu niemieckiego oraz w walkach ulicznych. Wcielony do 1 Batalionu Telegrafistów Wielkopolskich, walczył na froncie powstańczym w okolicach Pniew, Wolsztyna i Kopanicy [...]”

    (Rafał Kostka, Nadleśniczy Zbigniew Walter – jeden z powstańców wielkopolskich, „Zagajnik” 4(68)/ ZIMA 2022, 9–10) 

„[...] W 2014 roku Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie otrzymał od Pana Marka Pięty cenną spuściznę po dziadku, leśniku, Zbigniewie Walterze. Wśród przekazu, oprócz dokumentów, znalazły się także fotografie. Zbiór liczy 402 sztuki zdjęć znajdujących się w albumach, luzem lub w kopertach, niejednokrotnie lakonicznie opisanych lub tylko opatrzonych datą. Obrazują one całe życie tej niezwykle interesującej postaci leśnego świata. Taki zbiór przedstawia najważniejsze momenty życia jednego człowieka, ale także mówi o czasach, w których przyszło mu żyć. Czasy, które naznaczone były walką o niepodległość [...]”

(Joanna Kostka, Zbigniew Walter – nie tylko leśnik i żołnierz, „Zagajnik” 4(68)/ ZIMA 2022, 11–12)