Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

Niecodzienne wydarzenie w gołuchowskiej zagrodzie

Niecodzienne wydarzenie w gołuchowskiej zagrodzie

Najpotężniejszy ssak lądowy Europy – żubr – gdy przychodzi na świat może ważyć od 15 do 35 kilogramów. Po trzech miesiącach staje się samodzielny i mimo, że ssie jeszcze mleko matki, włącza do swojej diety rośliny, skubiąc trawy i zioła. Ma coraz większą ochotę na zabawę. Bryka, podskakuje, zaczepia inne żubry.

Nie inaczej jest z młodymi, które przyszły na świat w tym roku w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Czują się już pewnie w swoim stadzie. Od ich narodzin minęło prawie pół roku i właśnie otrzymały swoje imiona.

Potus z 14 maja i Powita z 3 czerwca dumnie prezentowały się gościom przybyłym na uroczystość. Deski z imionami umieścili ma tablicy informacyjnej zwycięzcy konkursu. Pani Agnieszka Wróbel-Banach i pan Łukasz Sztuder, którzy z zapałem opowiadali o tym, jak wpadli na pomysł nazwania żubrów.

Gości wydarzenia, w imieniu dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej Ewy Jedlikowskiej – gospodarza terenu i jednocześnie przewodniczącej jury konkursu „Imiona dla żubrów” – powitała Małgorzata Eltman, główna księgowa w Ośrodku. Gratulowała laureatom konkursu i życzyła zebranym dobrej zabawy podczas pobytu w zagrodzie. A tej nie brakowało. Przygotowano bowiem szereg edukacyjnych aktywności, które sprzyjały zarówno zdobywaniu wiedzy, jak i ruchowi na świeżym powietrzu. Edukatorom z Ośrodka pomagały uczennice z Technikum Leśnego w Tucholi, które z młodszymi uczniami nawiązały świetny kontakt. Podczas edukacyjnych zajęć nie zabrakło odpowiedzi na pytania: czym jest Księga Rodowodowa Żubrów, jak rozróżnić samca od samicy, ile kilogramów pożywienia dziennie zjada żubr, dlaczego go chronimy.

Państwa również zachęcamy do poznania faktów z życia żubra.

Nadanie imion nie było jedynym wyjątkowym wydarzeniem tego dnia. W stadzie gołuchowskich żubrów powitano bowiem Potelę, żubrzycę z Białowieży. O jej przyjeździe do Gołuchowa i jednoczesnym transporcie gołuchowskiego Podborka do Białowieskiego Parku Narodowego opowiadał Tomasz Rakowski, kierownik Działu Parkowego. Wymiana żubrów pomiędzy stadami jest konieczna – wyjaśniał. – Ich przemieszczanie sprzyja ochronie zmienności genetycznej. W tym roku nasze żubry pojechały również do Hiszpanii.

Aktualnie stado liczy 7 osobników. Najstarszy byk to Pogaj – ojciec Potusa i Powity a także Poresta urodzonego w zeszłym roku. Dojrzałe żubrzyce to Poinsecja II oraz Podusta. Wspomniana już Potela to roczna krowa, która do stada dołączy po odbyciu obowiązkowej kwarantanny.

Żubr podlegają ścisłej ochronie. Jest gatunkiem z czerwonej księgi i jako jeden z nielicznych awansował w niej z kategorii gatunku zagrożonego na narażony. Wysiłek naukowców, leśników, weterynarzy i innych miłośników żubrów owocuje sukcesami. Liczebność żubra wzrasta z roku na rok. Według stanu na koniec 2021 roku było ich w Polsce 2429.

Tekst: Alicja Antonowicz