Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

Sto lat później

Sto lat później

Zapiski Adama Kubaszewskiego pod okapem parkowych drzew

Sto lat temu, 20 lub 21 września 1921 roku Gołuchów odwiedzili leśnicy z powiatu jarocińskiego. Przedstawia ich zdjęcie wykonane na dziedzińcu gołuchowskiego zamku. Leśnicy  otaczają Adama Kubaszewskiego – ogrodnika, który podczas wizyty dzielił się z nimi swoim doświadczeniem w planowaniu i zakładaniu parku (stoi pośrodku grupy wsparty o laskę).

Po stu latach w Ośrodku Kultury Leśnej przygotowano plenerową wystawę „Z pamiętników gołuchowskiego ogrodnika", na którą składają się fragmenty dzienników Kubaszewskiego dokumentujące przebieg prac w parku, ale też ukazujące społeczny kontekst rozwoju gołuchowskiego założenia parkowego. 50 plansz ułożono chronologicznie, od zapisów kreślonych w 1870 roku,  kiedy to pierwszy raz ogrodnik odwiedził majątek gołuchowski aż po ostatnie słowa pisane przez niego w roku 1919. Zatrudniony przez Izabelę i Jana Działyńskich przepracował w Gołuchowie pół wieku. Zmarł w lutym 1927 roku.

Link do rękopisów Adama Kubaszewskiego

Zapraszamy do czytania i próby przeniesienia się do czasów tworzenia parku. Wystawa „Z pamiętników gołuchowskiego ogrodnika" jest zlokalizowana przy ścieżce parkowej, w sąsiedztwie budynków Muzeum Leśnictwa oraz Starego dworku, w którym mieszkał ogrodnik. Towarzyszy jej informator dostępny w wersji w elektronicznej oraz drukowanej.

Zapraszamy do zwiedzania!