Lista aktualnosci Lista aktualnosci

Powrót

Dwa żubry z Gołuchowa wyjechały do Hiszpanii

Dwa żubry z Gołuchowa wyjechały do Hiszpanii

Dnia 10.01.2022 r. dwa żubry z gołuchowskiej hodowli: byk Pogajek (ur. 2020 r.) oraz krowa Powójka (ur. 2019 r.) rozpoczęły swoją podróż do nowego ośrodka hodowlanego w Hiszpanii (Finca Venta Cornejo y Las Hoyadas – Estación del Espinar – Segovia).

Planowana zagroda w Segowii położna jest na wyżynnym terenie o powierzchni ponad 100 ha i jest pod opieką European Bison Conservation Center in Spain, które od lat wspiera rozwój półwolnych hodowli żubra w Hiszpanii.

Docelowo do Hiszpanii w tym transporcie pojechało 9 osobników: 2 żubry (1 samiec i 1 samica) ze stada w Gołuchowie, 2 samice z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, 2 samce z Ośrodka Hodowli Żubrów w Niepołomicach oraz 3 samice ze stada w Pszczynie Jankowicach.

Plan podróży obejmował zbiorczy załadunek w Pszczynie oraz przejazd przez Niemcy i Francję. Przyjazd do miejsca docelowego w Hiszpanii miał miejsce 12.01.2022 r. w godzinach wieczornych.

To działanie ma na celu tworzenie nowych i wspieranie już istniejących stad żubrów w Europie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa tych zwierząt niezbędne jest utworzenie tzw. metapopulacji, czyli wielu rozproszonych stad, które są od siebie odizolowane. Minimalizuje to ryzyko przenoszenia wielu chorób, na które żubry – z uwagi na niską zmienność genetyczną – są wyjątkowo podatne.

Transport żubrów został zrealizowany w ramach projektu ochrony żubra przez SGGW we współpracy z Lasami Państwowymi i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.