Asset Publisher
„Mieszkańcy lasu” – wystawa
„Mieszkańcy lasu” – wystawa
W dniu 18 marca 2022 w obecności zaproszonych gości Ewa Jedlikowska – p.o. dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie – dokonała otwarcia wystawy fotograficznej pt. „Mieszkańcy lasu” autorstwa Rafała Łapińskiego.
W uroczystości udział wzięli dyrektor RDLP w Pile Andrzej Brusiło, dyrektor Leśnego Banku Genów w Kostrzycy Czesław Kozioł, przedstawiciel dyrektora RDLP w Poznaniu, zastępca dyrektora Paweł Pojawa, wójt gminy Gołuchów Marek Zdunek i inni. Podczas uroczystości odczytany został list Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edwarda Siarki.
Rafał Łapiński urodził się w 1982 roku w Sejnach. Jest synem znanego leśnika i fotografika przyrody –Włodzimierza Łapińskiego. Mieszka i pracuje w Bryzglu nad Wigrami. Od najmłodszych lat poznawał tajniki przyrody, fascynujące życie lasu i jego mieszkańców. Równie wcześnie zaczął fotografować, na początku pod czujnym okiem Ojca. Po ukończeniu studiów i powrocie w rodzinne strony zawodowo zajął się fotografią przyrodniczą. Specjalizuje się w fotografii zwierząt. Okazji do tworzenia niezwykłych, oryginalnych i niepowtarzalnych zdjęć dostarcza mu myślistwo, które jest jego pasją, ale też codzienne wędrówki po Puszczy Augustowskiej i wyprawy do najbardziej interesujących regionów Polski. Wiele z tych zdjęć zostało opublikowanych w książkach, których Rafał jest współautorem, a także w czasopismach o tematyce leśnej, przyrodniczej i łowieckiej. Od kilkunastu lat współpracuje z redakcjami z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Również ściany wielu Nadleśnictw zdobią fotogramy jego autorstwa.
Wystawie towarzyszy informator, dostępny do pobrania w tym miejscu.
Wystawa „Mieszkańcy lasu” prezentowana jest w galerii parteru Oficyny. Jest zbiorem zdjęć stanowiących przegląd dorobku twórczego autora.
45 fotogramów to przede wszystkim wizerunki łatwo rozpoznawalnych i powszechnie występujących w naszych lasach zwierząt: jeleni, łosi, saren i lisów, ale spotkamy tu również wizerunek niedźwiedzia, rysia, wilka oraz ptaków: króla naszych przestworzy – orła, płochliwego żurawia i tajemniczego puszczyka.
Wszystkie zaprezentowane zdjęcia to swoisty dokument, rejestracja chwili. To też dzieło artystyczne, ponieważ każde z nich rejestruje chwilę z życia zwierzęcia w ciekawym otoczeniu i zaaranżowanej przez życie pozie.
Wystawa czynna będzie do 25 czerwca 2022 roku. Zapraszamy.
Tekst: Konrad Bul