Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Żartobliwa, rysunkowa kronika XL-lecia Solidarności”

„Żartobliwa, rysunkowa kronika XL-lecia Solidarności”

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą pierwszą w tym roku wystawą czasową. Udostępniamy dzieła Jacka Frankowskiego – Franka w wersji cyfrowej.

10 listopada 1980 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował Niezależny, Samorządny, Związek Zawodowy „Solidarność”. W końcu ubiegłego roku rozpoczęły się obchody jubileuszu 40-lecia, które potrwają do końca bieżącego roku. Z tej okazji Jacek Frankowski – Franek, karykaturzysta, ilustrator, filmowiec, dokumentalista, autor rysunków projektowych do Polskiego zoo przygotował wystawę pt. Żartobliwa, rysunkowa kronika XL-lecia Solidarności.

Jest to humorystyczne przedstawienie kolejnych okresów współczesnej historii Polski. Burzliwej, obfitującej w znamienne wydarzenia, które odcisnęły się w życiu każdego z nas. Wszystkie prezentowane na wystawie rysunki powstawały w okresie, do którego się odnoszą. Z tego należy wnosić, że w okresie „realnego socjalizmu” autor żartował z komuny, później obśmiewał stan wojenny, a wybuch demokracji udokumentował rysunkami pełnymi entuzjazmu i nadziei na lepszą przyszłość.

W ostatnim, omawianym okresie powstał najbardziej znany jego cykl postaci z Polskiego zoo, a kilka lat później namówiłem go do stworzenia albumu karykatur znanych leśników. To stąd, oraz z faktu, że kiedyś ukończył nauki leśne na SGGW, wzięły się kontakty z leśnikami i z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie. Dzisiaj prezentujemy 25 plansz będących swoistą kroniką historyczną.

Zapraszam do zapoznania się z wystawą. Zobaczycie państwo znakomitą kreskę rysownika karykaturzysty, w opisach dojrzycie wrażliwość i wnikliwość dokumentalisty, a w kompozycji zaprezentuje się ilustrator ówczesnej rzeczywistości.

 

Zapraszam do spojrzenia na zamieszczoną poniżej wystawę.

Konrad Bul