Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Bajkowy finał

Bajkowy finał

„Za górami, za lasami… Zwierzęta leśne w bajkach i baśniach” to tytuł wystawy, której wernisaż towarzyszył finałowi IX Przeglądu Twórczości Dziecięcej „Ze sztuką bezpieczniej”. Wydarzenie odbyło się 22 maja w Muzeum Leśnictwa – Powozowni.

Gości powitali Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz bryg. Roland Egiert, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Laureaci Przeglądu odebrali nagrody i gratulacje, a także ponownie wystąpili dla publiczności. Młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty 9 i 10 maja na scenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Wyniki konkursu.

Tuż po występach odbyło się otwarcie wystawy czasowej „Za górami, za lasami… Zwierzęta leśne w bajkach i baśniach”.

Bajkowy las nie jest zwykłym lasem. To magiczna i tajemnicza przestrzeń, w której może zdarzyć się wszystko. Zawieszeniu ulegają prawa fizyki i logiki.

Tematem większości baśni jest walka dobra ze złem. Zazwyczaj morał jest jeden. To, co szlachetne, wygrywa, a kara spotyka niegodziwych. Zwycięstwo dobra, to wyraz odwiecznego pragnienia sprawiedliwości, której w życiu często brakuje.

W ludowych bajkach nikt z własnej woli nie udaje się do lasu. Czerwony Kapturek musiał iść przez las do chorej babci. Jaś i Małgosia zostali porzuceni w lesie na zatracenie. Dla tych postaci było to miejsce straszne, w którym spotkały ich nieszczęścia – atak wilka oraz niewola w domu czarownicy.

Las w opowieściach ma także oblicze radosne, wesołe, nacechowane zabawą i przygodami. Stanowi schronienie oraz dom. W słonecznym i przyjaznym lesie mieszkają sympatyczne zwierzęta, które wiodą swój „ludzki” żywot. Mają dziuple i nory, w których mieszkają z rodzinami. Posiadają przyjaciół. Przeżywają różne perypetie, jak choćby

Kubuś Puchatek w Stumilowym Lesie. Bohaterowie „Ptasiego radia” przekomarzają się i naradzają, rozwiązują problemy. Postacie z „Kruka i lisa” pokazują różne oblicza – są sprytne i narcystyczne. Zwierzęta w bajce o zającu i żółwiu cechują nadmierna pewność siebie i mozolne dążeniu do celu. Natomiast sowa jest mądra i rozważna.

Wszystkim tym zwierzęcym leśnym bohaterom nadano cechy ludzkie. Dzięki temu  utrwaliło się ich stereotypowe postrzeganie i przypisane zostało im konkretne miejsce w kulturze.

Jak to w bajka bywa, po części są one fikcją, po części zawierają ziarno prawdy. Najważniejsze, że każda kończy się pozytywnie, a bohaterowie do dziś żyją szczęśliwie.

Zapraszamy do oglądania naszej wystawy. Dzięki niezwykłym eksponatom poznamy bohaterów literackich – mieszkańców lasu, ich cechy i symbolikę.