Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Batory pod Pskowem

Batory pod Pskowem

Drewniana płaskorzeźba o nietuzinkowych wymiarach

W sali wystaw czasowych w Powozowni od pierwszego października prezentowana jest płaskorzeźba Batory pod Pskowem, dzieło Jana Papiny, autora największej współcześnie wykonanej w Polsce płaskorzeźby w drewnie Bitwa pod Grunwaldem.

Batory pod Pskowem to płaskorzeźba wykonana według dzieła Jana Matejki pod tym samym tytułem. Podobnie jak pierwowzór, przedstawia fikcyjną scenę rokowań z czasów wojny polsko-rosyjskiej o Inflanty w latach 1577–1582. Dowódcą ze strony polskiej był król Stefan Batory, który działania wojenne prowadził z powodzeniem i osiągnął zakładane cele, zmuszając przeciwnika do podjęcia rokowań zakończonych podpisaniem rozejmu w Jamie Zapolskim (1582). Płaskorzeźba przedstawia obóz wojskowy, a w nim grupę dostojników polskich otaczających osobę króla, którzy podejmują delegację rosyjską proponującą rozejm. W oryginalnym przedstawieniu Jana Matejki całość kompozycji skąpana jest w czerwieniach i złocie, postaci są wyraziste i dostojne. W tym wypadku płaskorzeźba zachowuje jednolitą kolorystykę lipowego drewna pokrytą bezbarwnym środkiem konserwującym. Postaci są skomponowane podobnie jak w oryginale, lecz dzięki ingerencji rzeźbiarza nabrały nowego wymiaru, nowej dynamiki. Podkreślone światłem figury nabierają głębi, stają się przykładem pozytywnej transformacji dzieła Mistrza Matejki.

Prezentowana płaskorzeźba Batory pod Pskowem to dzieło, które zostało zrealizowane w latach 2016–2019. Poprzedził je dwuletni okres przygotowawczy, kiedy to został zgromadzony i obrobiony materiał przeznaczony do budowy drewnianej ściany. Autor zgromadził 30 metrów sześciennych drewna lipowego, które zostało pocięte na odpowiedniej grubości deski, wysuszone, sklejone i ustawione na specjalnie przygotowanym stelażu. Obecna prezentacja dzieła Jana Papiny, to efekt porozumienia pomiędzy autorem i Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie, którego celem jest prezentacja dzieła szerokiemu gronu zwiedzających.

Wymiary:

Wysokość    300 cm

szerokość    600 cm

grubość        40 cm

waga    ok. 3000 kilogramów