Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dzień Ziemi 2014

Dzień Ziemi 2014

Dzień Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie każdego roku przyciąga liczne grono sympatyków przyrody, wrażliwych na piękno otaczającego ich świata.

Dzień Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie każdego roku przyciąga liczne grono sympatyków przyrody, wrażliwych na piękno otaczającego ich świata. Tak było i tym razem. 29 kwietnia br. zjechało do Gołuchowa blisko pół tysiąca osób, które poprzez wspólne świętowanie pokazały emocjonalne zaangażowanie w sprawy środowiska naturalnego.
Młodzi artyści z gołuchowskiego przedszkola na ekologiczną ścieżkę wybrały się razem z Misiem Uszatkiem, starsi od nich koledzy z III LO w Kaliszu apelowali do gości wydarzenia słowami poety "Pamiętajcie o ogrodach", z kolei zespół wokalny z kaliskiego Gimnazjum nr 2 śpiewem porwał serca słuchaczy. Te artystyczne występy miały miejsce w "Powozowni". Tutaj też prelekcję o dużych ssakach polskich lasów wzbogaconą o prezentację zdjęć wygłosił dr Grzegorz Wieczorek. Treści zawarte w tej mini-lekcji uczniowie wykorzystali do rozwiązania krzyżówki. Autorzy prawidłowych rozwiązań wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Swoją wiedzę ekologiczną można było tego dnia sprawdzić również podczas rajdu zorganizowanego na terenie parku-arboretum. W dwóch kategoriach wystartowali uczniowie szkół podstawowych (dla nich rajd przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Kaliszu) i gimnazjów (ten sprawdzian wiedzy prowadzili uczniowie z III LO w Kaliszu).
W pamięci uczestników Dnia Ziemi zostanie z pewnością radosny, kolorowy happening poprowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gołuchowie. Śpiewem uświetnili oni bardzo ważny moment obchodów – sadzenie sosny limby – poprzez które młodzież odnowiła swój patronat nad parkiem-arboretum.
W samo południe na dziedzińcu przed „Oficyną" 35 młodych ekologów otrzymało odznaki „Honorowego Opiekuna Miejsc Przyrodniczo-Cennych Gołuchowa". W tej części programu podsumowano również liczne projekty ekologiczne i konkursy, w tym konkurs „Zmieniajmy złe nawyki", ogłoszono wyniki rajdu i rozlosowano rower ufundowany przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO z Kalisza.
Honorowy patronat nad uroczystością objęli Prezydent Miasta Kalisza – Janusz Pęcherz oraz Starosta Pleszewski – Michał Karalus. Imprezę zorganizowali Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu, przy współudziale Urzędu Gminy w Gołuchowie, Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Gimnazjum nr 2 w Kaliszu oraz wielu innych szkół. Dzieci i młodzież za swój wkład w dbałość o środowisko otrzymali liczne nagrody, które ufundowali: Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO w Kaliszu, Polski Związek Łowiecki, Regionalny konserwator Przyrody, Bank Zachodni WBK w Kaliszu, firmy Enter i Neovision, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Dotarcie uczniów w miejsce wydarzenia zrealizowało Kaliskie Przedsiębiorstwo Transportowe, a wspólny, plenerowy posiłek zapewniła Kawiarnia „Muzealna". Wszystkim sponsorom oraz patronom medialnym: „Ziemi Kaliskiej", Radiu „Centrum", Telewizji Interaktywnej a-Mmazing, Portalowi Fakty Kaliskie oraz „Życiu Kalisza" serdecznie dziękujemy.