Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Festiwal Lasu już za nami

Festiwal Lasu już za nami

Muzyczne i edukacyjne wydarzenie przygotowane przez leśników odbyło się 5 czerwca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Zarówno VIII Międzynarodowy Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej, jak i stoiska z leśną wiedzą oraz warsztatami przyrodniczymi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Atrakcją dla gości wydarzenia był również jarmark wyrobów rękodzielniczych m.in. z drewna, poroży, wikliny.

W programie imprezy znalazły się prelekcje o nietoperzach, pszczołach, kleszczach, ptakach łowczych i grzybach. Można było dowiedzieć się, w jaki sposób nocować w lesie oraz uzyskać szereg porad na wypadek nagłych, niespodziewanych sytuacji na łonie przyrody. Rodzinny konkurs oparty o wiedzę zdobytą podczas prelekcji  dostarczył niemałych emocji, a książki kulinarne „Dobre z lasu" zrobiły prawdziwą furorę.

Podczas warsztatów przyrodniczych powstawały m.in. lasy w butelkach, woskowijki, portrety zwierząt wypalane w drewnie i malowane na twarzach. Można było prowadzić obserwacje pod mikroskopem, stanąć tuż przy jeleniu oraz zmierzyć drewno, wcielając się na chwilę w rolę leśnika. Wiele osób skorzystało z pokazów, w tym ptaków łowczych oraz dawnych zawodów leśnych: bednarstwa, kołodziejstwa, bartnictwa, produkcji dziegciu. Do czynnego udziału w warsztatach zapraszali m.in. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Koło Leśników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra, Komenda Powiatowa PSP w Pleszewie, Gołuchowskie Centrum Kultury ZAMEK w Gołuchowie, a także leśnicy ze Szklarskiej Poręby i Lwówka Śląskiego.

Głodnym, nie tylko wiedzy, zaoferowano kulinarny pokaz przyrządzania dziczyzny, food truck „Dobre z lasu" oraz regionalne specjały.

W godzinach popołudniowych ogłoszono wyniki VIII Międzynarodowego Konkursu Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej, którego Grand Prix otrzymał Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator” Studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Festiwal wieńczył koncert w wykonaniu Olgi Bończyk, która czarującym głosem wprowadziła słuchaczy w stan głębokiego relaksu.

Wydarzenie przebiegało pod patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Współorganizatorami byli Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, którą podczas wydarzenia reprezentowały nadleśnictwa: Taczanów, Kalisz, Antonin, Turek i Syców.

Partnerami Festiwalu Lasu byli Urząd Gminy Gołuchów, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Urząd Miasta Kalisza, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu.

Patronat medialny sprawowali Radio Poznań i TVP3 Poznań.