Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Gołuchowski żubr wyjechał do Hiszpanii

Gołuchowski żubr wyjechał do Hiszpanii

Dwa dni temu Pokazową Zagrodę Zwierząt Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie opuścił Podlas, byk urodzony w  2016 roku. Udał się w podróż do Hiszpanii razem z ośmioma innymi polskimi żubrami z Jankowic i Pszczyny. Nowy dom na Półwyspie Iberyjskim to ośrodek hodowlany Carretera Del Santuario w Andaluzji.

Zwierzęta wyjechały w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z celów jest zapewnienie trwałości tego gatunku.

Wyselekcjonowany gołuchowski żubr został do transportu odpowiednio przygotowany. Poddano go badaniom weterynaryjnym, a na kilka dni przed wyjazdem umieszczono w specjalnej, odizolowanej od innych żubrów zagrodzie, z której w dniu transportu trafił do przygotowanej dla niego drewnianej skrzyni zapewniającej bezpieczną podróż.

Żubry są przewożone do innych ośrodków hodowli w kraju i za granicą specjalnym pojazdem. Od początku restytucji Polskę opuściło pół tysiąca żubrów. Pojechały między innymi do Niemiec, Francji, Czech i Danii.

Wymiana żubrów pomiędzy stadami jest konieczna z uwagi na zachowanie zmienności genetycznej i zapobieganie kojarzeniu w bliskim pokrewieństwie.