Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Historie ocalone od zapomnienia

Historie ocalone od zapomnienia

Zapraszamy do lektury!

„Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia" to książka Andrzeja Szelążka, który wysłuchawszy kilkunastu relacji przesiedleńców z dawnych terenów polskich na zachodniej Ukrainie, przelał je na papier.

Wspomnienia ludzi, którzy po II wojnie światowej związali swoje życie z terenem Pomorza Zachodniego zostały po raz pierwszy opublikowane w 2019 roku. Drugie wydanie książki trafiło właśnie do czytelników. Zostało wzbogacone o kolejną wzruszającą historię opowiadającą o Milczycach pod Lwowem i postaci księdza Antoniego Pieroga.

Andrzej Szelążek jest dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, leśnikiem w trzecim pokoleniu. Osobą o wielu talentach. Urodził się w Chojnie, a zawód leśnika zdobywał w Technikum Leśnym w Rzepinie i na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. W ramach współpracy z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie przygotował
i przekazał na rzecz Ośrodka dzieło – tryptyk rzeźbiarski przedstawiający świętych Gwalberta, Franciszka i Huberta.

Z przyjemnością podjęliśmy się opublikowania tych wartościowych wspomnień. To forma uczczenia pamięci osób dotkliwie doświadczonych przez los. Cieszę się, że w ten sposób możemy uczestniczyć w utrwalaniu historii, jak również podziękować Panu Dyrektorowi za dotychczasową współpracę – mówi Ewa Jedlikowska – dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Inspiracją do zbierania materiałów i napisania książki stały się spotkania z członkami Związku Dzieci Wojny. Każda z 276 stron książki to dokument historii, która trwa w ludziach i dzięki ludziom takim jak autor zostaje ocalona od zapomnienia. 

Zachęcamy do lektury! Książkę można zakupić w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie lub zamówić wysyłkowo pod adresem okl@okl.lasy.gov.pl. W kwietniu na wielkopolskiej ziemi odbędzie spotkanie autorskie z Andrzejem Szelążkiem, na które już teraz serdecznie zapraszamy.