Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Imiona dla żubrów wybrane

Imiona dla żubrów wybrane

W tym roku w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie do stada dołączyły dwa żubry. Pierwszy to byczek urodzony 14 maja, którego rodzicami są Pogaj i Podusta, drugi to krówka urodzona 3 czerwca, której rodzicami są Pogaj i Poinsencja II.

Z tej okazji został zorganizowany konkurs „Imiona dla żubrów 2022”. Każdy chętny mógł nadesłać swoje propozycje imion dla każdego ze zwierząt. Zgłoszenia zbieraliśmy przez całe wakacje. Otrzymaliśmy je od 446 uczestników, którzy zaproponowali aż 1630 nazw (818 dla krówki, 812 dla byczka). Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 413 oryginalnych imion dla samca oraz 406 oryginalnych imion dla samicy, które nie były jeszcze wykorzystane przed hodowców.

Jury pod przewodnictwem pani Ewy Jedlikowskiej – dyrektor Ośrodka Kultury leśnej w Gołuchowie zdecydowało o nazwaniu byczka imieniem Potus, a krówki imieniem Powita. Pierwsza propozycja została nadesłana przez pana Łukasza Sztudera z Krotoszyna. Druga została wymyślona przez panią Agnieszkę Wróbel-Banach ze Śliwników. Uroczystość nadania imion żubrom odbędzie się 18 października.

Gołuchowska zagroda funkcjonuje już od 45 lat, Powita to sto ósmy żubr w niej urodzony. Historia tego gatunku jest burzliwa, sto lat temu był na skraju wymarcia, ale dzięki współpracy międzynarodowej i ciężkiej pracy hodowców – udało się go przywrócić środowisku naturalnemu. W Polsce żyje dziś ponad 2400 żubrów, zdecydowana większość z nich w stadach wolnych. 

Imiona żubrów urodzonych w gołuchowskiej zagrodzie już od lat wybierane są w drodze konkursu. Tegoroczny na pewno nie jest ostatnia edycją, więc już teraz zachęcamy do udziału w następnych.