Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jak wytropić zwierzę w lesie?

Jak wytropić zwierzę w lesie?

Gdy spadnie świeży śnieg, mamy dobrą okazję do poszukania śladów i tropów zwierząt.

Zimą życie przyrody zamiera, ale tylko z pozoru. Co prawda, rośliny w większości są uśpione, a niektóre zwierzęta hibernują lub zapadają w sen zimowy, to jednak część z nich nadal pozostaje aktywna. Dzięki pokrywie śnieżnej łatwiej jest obserwować oznaki bytowania dzikich zwierząt.

Najliczniej spotykane są tropy – to odciski łap zwierząt. Można zaobserwować je zarówno na śniegu, jak i na luźnym piasku, czy w błocie. Mówią nam o gatunku, wielkości i prędkości przemieszczającego się zwierzęcia. 

Ściągnij darmowy przewodnik do rozpoznawania tropów.

Śladami nazywa się natomiast wszelkie oznaki bytowania leśnych mieszkańców. Mogą one być związane z żerowaniem – są to m.in. zgryzione elementy roślin, rozryta ziemia, odchody lub wypluwki ptaków. Mogą świadczyć także o innej aktywności, jak ocieranie się, tarzanie, czy o sezonowych zmianach, jak zrzucanie poroża i linienie. Jeśli jest się uważnym obserwatorem, można spotkać kilka takich śladów podczas leśnego spaceru.

W rozpoznawaniu śladów i tropów pozostawionych przez leśne zwierzęta nieoceniona jest pomoc doświadczonych w tym temacie osób. Jeśli jednak nie mamy takiego wsparcia, na pewno przydatne będą różnego rodzaju książki-klucze. Warto zabrać ze sobą książkowy przewodnik i wcielić się w leśnego detektywa. Las może zaskoczyć!