Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jakim drzewem jesteś?

Jakim drzewem jesteś?

Niespodzianka w parku-arboretum

Według dawnych wierzeń celtyckich każdy człowiek posiada swoje opiekuńcze drzewo. Wiąże się z danym gatunkiem poprzez datę urodzenia i ma określone cechy charakteru. Na podstawie wnikliwych obserwacji przyrody i wiedzy astrologicznej druidzi utworzyli Kalendarz Celtycki.

Dawny lud posiadał silną więź z przyrodą i czerpał z niej wiedzę. Szczególnie ważne były momenty przełomu pór roku. Zbliżająca się równonoc wiosenna była jednym z nich. To czas, kiedy dzień zwycięża nad nocą. Dlatego właśnie 21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny oraz Międzynarodowy Dzień Lasów.

Z tej okazji Ośrodek Kultury Leśnej przygotował niespodziankę. Od dzisiaj można zapoznać się z botanicznym kalendarzem, który znajduje się w wiacie edukacyjnej przy stawie w części parku zwanej Dybulem. 22 plansze zawierają sylwetki drzew w szacie letniej i zimowej, główne cechy charakteru i krótki opis osób urodzonych w konkretnych przedziałach czasowych. Ukazane gatunki to drzewa występujące zarówno naturalnie w Polsce, jak także okazy typowe dla klimatu Europy Południowej, skąd pochodzi lud Celtów. Zapraszamy do zabawy, która wywodzi się z kultury opartej na siłach natury.