Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs!

Konkurs!

Dwa młode żubry czekają na swoje imiona

W tym roku, w gołuchowskiej zagrodzie zwierząt, przyszły na świat dwa żubry. Pierwszy urodził się 30 maja, jako potomek Poinsecji II i Pogaja. Powodów do radości przybyło, gdy tydzień później okazało się, że krowa Podusta również się ocieliła. 4 czerwca w leśnej części zagrody, z dala od ludzi, stado powiększyło się o kolejnego osobnika. Obydwa małe żubry to zdrowe byczki. Przyszedł czas, aby nadać im imiona i wpisać je do Księgi Rodowodowej Żubrów.

Księga jest elementem programu ochrony żubra europejskiego i powstała w 1931 roku. Istnieje w celu kontrolowanego kojarzenia osobników, przy zachowaniu czystej krwi gatunku. W obrębie hodowanych żubrów wyróżnia się dwie linie – białowieską i białowiesko-kaukaską. W Gołuchowie żyją żubry z linii białowieskiej.

Dla łatwego odróżnienia ich pochodzenia, stosuje się zasadę, że imiona zaczynają się od liter „Po”. Pamiętając o tej regule, corocznie wybierane są imiona nadesłane przez chętnych. Również w tym roku nadszedł na to moment. Zapraszamy do udziału w konkursie, który trwa do 15 września! Wszystkie szczegóły znajdziecie w załącznikach poniżej.