Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs leśnych gawęd rozstrzygnięty

Konkurs leśnych gawęd rozstrzygnięty

Do krasomówczej rywalizacji w Ogólnopolskim Konkursie „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego stanęły w tym roku 32 osoby. Ósma edycja konkurs odbyła się 22 i 23 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Tym razem w role gawędziarzy wcieliło się 25 uczniów techników leśnych, troje nauczycieli z tychże szkół, jedna gimnazjalistka, przedstawiciel nadleśnictwa Karwin, emerytowany pracownik Lasów Państwowych oraz leśnik niepracujący w zawodzie.

Gawędy wzruszały, wywoływały śmiech, czasami refleksję, niejednokrotnie przenosząc słuchaczy w swoisty rodzaj leśnego bytu. Miały charakter wspomnień, były patriotycznymi opowieściami o historii, łowieckich przygodach, tęsknotach i marzeniach. Słuchacze nagradzali bajarzy gromkimi brawami. Wystąpienia oceniało 7-osobowe konkursowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Tomasza Boreckiego
Najwyższą notę otrzymała gawęda Magdaleny Wrzosek – uczennicy Technikum Leśnego w Tucholi, której tytuł brzmiał: „Jak to dawniej bywało". Jej autorka wcieliła się w podwójną rolę, zagubionej w lesie młodej dziewczyny z miasta oraz życiowo i uczuciowo z lasem związanej staruszki. Przedstawiony dialog był pouczającą historią i pokazał, że wymiana doświadczenia i wiedzy między pokoleniami przynosi obopólną korzyść.
Drugie miejsce w konkursie zajęła Anna Jarząbska z Technikum Leśnego w Białowieży, która przedstawiła gawędę „Amarok – duch wilka" – indiańską pieśń w sercu puszczy. Laureatem trzeciego miejsca został Kamil Zybała – uczeń z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Ukazał on las widziany z perspektywy niewielkiego, biegacza (gawęda „Mały a jednak wielki"). Jury przyznało również wyróżnienia dla: trojga uczniów z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju: Michała Denisa, Magdaleny Koziary i Piotra Lipianina; dwojga uczniów z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku: Kaji Hrabal i Grzegorza Płaza oraz gimnazjalistki z Tłokinii Wielkiej, Joanny Pomykały i miłośnika lasu z Borów Tucholskich, Krzysztofa Ogłuszki. Na specjalne wyróżnienie zapracował Zygmunt Burzyński – emerytowany pracownik Lasów Państwowych, który ze sceny proponował wszystkim zakochanym "Święto Polskiej Niezapominajki zamiast Walentynek z anglosaskiej bajki".
Konkurs uświetnili swoimi występami muzycy z Castle Brass Zespołu Instrumentów Dętych Blaszanych Zamku Kórnickiego oraz uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, którzy zaprezentowali spektakl „Kolacja dla głupca".