Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Letnie badania nietoperzy w parku-arboretum

Letnie badania nietoperzy w parku-arboretum

Z początkiem lipca na terenie gołuchowskiego parku-arboretum rozpoczęły się  badania nietoperzy zlecone przez Ośrodek Kultury Leśnej.

Jak dotąd prowadzliśmy badania przez dwie noce. Udało nam się złapć 43 nietoperze z sześciu gatunków. Wszystkie, po wykonaniu niezbędnych pomiarów i oznaczeniu gatunku, zostały niezwłocznie wypuszcone. Poza tym znaleźliśmy dwie kryjówki dzienne w drzewach. Są to kolonie rozrodcze mopka i karlika drobnego – relacjonował tuż po zakończeniu pierwszego etapu prac badawczych Radosław Jaros z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra w Poznaniu.

Na terenie parku-arboretum regularnie są prowadzone zimowe liczenia tych zwierząt. W tym roku, w styczniu, zinwentaryzowano trzy miejsca zimowania. Sa nimi: stara niedźwiedziarnia, lodownia w Zamku oraz piwnica nieopodal Chałupy – leśniczówki na Dybulu. Zaobserowano w nich nocki duże, nocki Natterera, nocki rude, gacki brunatne i mopka.

Obrazu bogactwa gatunkowego w parku-arboretum mają dopełnić badania letnie, podzielone na etapy. Polegają one między innymi na prowadzonych w porze nocnej odłowach nietoperzy w sieci chiropterologiczne rozstawiane w miejscach ich intensywnego przelotu (drogi parkowe, okolice wód). W pracy chropterolodzy wykorzystują też detektory ultardźwięków służące do badania sygnałów echolokacyjnych. 

Sędziwe drzewa, zbiorniki wodne, otwarte przestrzenie oraz stare budynki stwarzają idealne warunki do bytowania nietoperzy. Już wkrótce kolejna wizyta chiropterologów w Gołuchowie i nowe wiadomości o tych latających ssakach.