Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowa książka

Nowa książka

Książka „Cudem ocalały... Historia sztandaru Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach” ukazuje niezwykłe losy szkolnego sztandaru z 1936 roku – jego powstania, ukrycia pod sowiecką okupacją, odnalezienia po 50 latach i… powrotu do życia – w białowieskiej szkole leśnej.

Państwowa Szkoła Rolniczo-Leśna w Żyrowicach (obecnie miasteczko na Białorusi) przyjęła swoją nazwę w 1927 roku, ale jako Szkoła Rolnicza z wydziałami rolnym, leśnym i melioracyjnym rozpoczęła działalność już trzy lata wcześniej, kontynuując ją do 17 września 1939 roku. Jej mury opuściło dwustu dziewięćdziesięciu pięciu absolwentów leśnictwa, którzy w dużej mierze zasilili kadry Lasów Państwowych. Skupieni wraz z nauczycielami i członkami rodzin w tzw. Żyrowickiej Rodzinie, połączeni przeszłością, miłujący zawód leśnika, chroniący wspomnienia, czerpiący radość ze spotkań – zawsze byli gotowi upamiętniać osoby i miejsca, zgodnie ze słowami: Ojczyzną jest również pamięć ludzka…

Wokół odnalezionego sztandaru żyrowickiej szkoły Pani Anna Kulbacka zbudowała wielowątkowe, obszerne, niezwykle interesujące opracowanie historyczne. Jest ono oparte na bardzo szerokiej panoramie faktów, zdarzeń, losów ludzi związanych z tą szkołą, leśnictwem, Żyrowicką Rodziną, Technikum Leśnym w Białowieży i dziejami północno-wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej.

prof. dr hab. Andrzej Grzywacz (z recenzji wydawniczej)

Anna Kulbacka – nauczycielka matematyki, od 2009 roku dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży, odkrywa i opisuje historię szkolnictwa leśnego w Polsce. Autorka książek „Państwowa Szkoła dla Leśniczych w Białowieży 1929–1936” (2014) i „Zanim powstały technika leśne…” (2016) oraz wielu artykułów i wystaw.

 

Nowa pozycja wydawnicza Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie dostępna jest już w sprzedaży w cenie 37 zł, do nabycia w Muzeum Leśnictwa oraz na zamówienie (okl@okl.lasy.gov.pl).

Książkę można również wypożyczyć w Bibliotece Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.