Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowe pozycje wydawnicze

Nowe pozycje wydawnicze

Oferta 2021

Z końcem 2020 roku rozszerzyła się oferta wydawnicza Ośrodka Kultury Leśnej (OKL) w Gołuchowie. Ukazały się zarówno nowe pozycje, jak i kolejne wydania stałych już opracowań o Ośrodku. Ponownie w ofercie znajduje się album Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie uzupełniony o informacje i zdjęcia nowych obiektów na terenie parku-arboretum. W poprawionej wersji dostępne są również informatory-przewodniki po OKL w językach angielskim i niemieckim.

Pośród nowych książek w ofercie wyróżnia się pozycja Ślady dawnego bartnictwa puszczańskiego na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to reprint pracy wydanej w 1948 roku przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Autor na podstawie własnych badań terenowych oraz rozmów z miejscową ludnością opisuje zawód bartnika i ostatnie materialne ślady tego zawodu na terenie Puszczy Białowieskiej. Z uwagi na współczesne odrodzenie się zainteresowania dzikimi pszczołami w lasach, publikacja jest jak najbardziej aktualna.

Nowością w propozycjach wydawniczych OKL jest także zbiór przepisów wraz z opisami grzybów jadalnych w Polsce pt. Z lasu do kuchni. Potrawy i przetwory z grzybów. Znalazło się tutaj aż 79 opisów gatunków grzybów opatrzonych rycinami oraz tradycyjne przepisy na grzybowe dania pochodzące z XVIII, XIX i XX wieku.

Wartą polecenia monografią jest praca W. Jeża-Jareckiego – Prymitywne techniki obróbki drewna w polskiej kulturze ludowej. To książka skupiająca się na ponadczasowym surowcu, jakim jest drewno, jego zastosowaniach w dawnej polskiej wsi, metodach obróbki i narzędziach do tego służących.

Dodatkowo wśród nowych wydawnictwa znalazły się książeczki edukacyjne dla dzieci poświęcone największemu ssakowi lądowemu Europy – żubrowi europejskiemu. Kolorowanka, wierszowana opowieść oraz książeczka opisująca wygląd i zachowanie żubrów powstały w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Są to wydawnictwa bezpłatne, udostępnione na platformie issuu.com.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Zamówienia można składać drogą mailową (okl@okl.lasy.gov.pl) lub telefonicznie: 62 761 50 45.